Kliknij tutaj by obejrzeć materiał online organizatora
Noc Innowacji to świetna okazja by poznać pracę naszych naukowców w nowoczesnych laboratoriach w Puławskim Parku Naukowo–Technologicznym, w których rozwijamy nowe kierunki badań w obszarze biogospodarki. Zapraszamy Was na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się bliżej chemii.
Pracownicy Łukasiewicz – INS z Grupy EKSTRAkcja Nadkrytyczna pokażą Wam coś EKSTRA z cyklu „Płynna chemia”. U nas dowiecie się czy woda może pływać po wodzie i jak utworzyć wodno-cukrową tęczę. Pokażemy Wam jak unosić się nad ziemią i jak zrobić wulkaniczną lawę w szklance. Specjalnie na tę okazję przedstawimy Wam naszego chemicznego pożeracza.
Na co dzień w Grupie Badawczej Ekstrakcja Nadkrytyczna zajmujemy się wyodrębnianiem z roślin różnych wartościowych substancji, ich rozdziałem, badaniem ich budowy oraz właściwości. Aby zachęcić roślinę do oddania nam tych substancji, współpracujemy z dwutlenkiem węgla, tym samym dwutlenkiem węgla, który cieszy się zasłużenie złą sławą ze względu na swój niekorzystny wpływ na zmiany klimatu. Okazuje się, że w odpowiednich warunkach staje się on bardzo pożyteczny. Nasza Grupa zajmuje się ustalaniem warunków, w których dwutlenek węgla będzie ochoczo z nami współpracował. Dzięki temu my otrzymujemy cenne ekstrakty, a dwutlenek węgla poprawia swoją reputację.
Czy wiecie co to są tworzywa BIOdegradowalne? Jak powstają? Czym się charakteryzują? Jakie wyroby można z nich otrzymać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy z Grupy Badawczej Tworzywa BIOdegradowalne w Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych.
Przedstawimy Wam krok po kroku, w jaki sposób można otrzymać wyroby codziennego użytku z tworzyw. Zobaczycie jak na linii technologicznej do wytłaczania tworzyw powstaje materiał kompozytowy zawierający składniki pochodzenia roślinnego. Powstały materiał w postaci granulatu zostanie wykorzystany w kolejnym etapie już w firmie produkcyjnej do wytworzenia doniczek. Będziecie mieli możliwość uczestnictwa przy optymalizacji parametrów procesu technologicznego powstawania materiału kompozytowego. Pokażemy też, jakie wyroby otrzymaliśmy w naszym laboratorium z wykorzystaniem surowców roślinnych, które ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym.
Noc Innowacji z Łukasiewicz – INS będzie niezapomnianym spotkaniem z nauką i innowacją. Będziecie zaskoczeni jak niesamowita jest chemia otaczająca nas na co dzień.