Zagrożenia występujące w kopalni podziemnej, w celu utrzymania bezpieczeństwa pracujących tam górników, muszą być na bieżąco minimalizowane. Jakie zagrożenia naturalne występują w kopalniach węgla kamiennego, jak się z nimi walczy i ile to kosztuje. Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione na wykładzie poprowadzonym przez dr inż. Dariusza Musioła, pracownika Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Prowadzenie eksploatacji podziemnej wiąże się nierozerwalnie z występowaniem zagrożeń naturalnych. W grupie zagrożeń związanych z wentylacją, występuje:
- zagrożenie metanowe,
- zagrożenie pożarami endogenicznymi,
- zagrożenie klimatyczne,
- zagrożenie wybuchem pyłu węglowego.
Są to zagrożenia wpływające bezpośrednio na zdrowie, a przede wszystkim życie pracującej załogi. W związku z tym kopalnie zmuszone są do prowadzenia stałej, aktywnej profilaktyki w celu ograniczenia występującego zagrożenia w miejscach pracy górników.
Prowadzenie profilaktyk zagrożeń związanych z wentylacją, ukierunkowanych na ich ograniczenie generuje znaczne koszty wchodzące w zakres kosztów zmiennych prowadzonej eksploatacji.
W ramach wykładu przedstawione zostaną zagrożenia naturalne występujące w kopalniach węgla kamiennego, sposoby walki z nimi oraz koszty ponoszone przez kopalnie w celu ograniczenia skutków ich występowania i utrzymania bezpieczeństwa pracy załóg górniczych.
Jak uczestniczyć w spotkaniu?
Wejdź TUTAJ i wpisz:
Identyfikator spotkania: 247 728 4832
Kod dostępu: 462967