Noc Ciekawskich – Wydział Fizyki zaprasza!

Zwiedzający zapisują się do jednej z sześciu grup, każda zwiedzi 3 laboratoria.

Tematyka oznaczona jest od #1 do #7.

Wizyty są celowo krótkie, aby za bardzo nie zamęczyć słuchacza i dać mu siły do kolejnej wizyty. Wymagana rejestracja przez email (szczegóły na stronie Wydziału Fizyki).

OPIS PREZENTOWANYCH TEMATÓW

#1 Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w diagnostyce medycznej – na czym polega różnica?
dr Łukasz Łabieniec

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to potoczne nazwy popularnych technik obrazowania wewnętrznych organów i tkanek u ludzi i zwierząt. Nazwy te często są mylnie zamieniane i mieszane, co prowadzi do nieporozumień, a przecież każda z tych technik ma zupełnie różne podstawy fizyczne. Właśnie te różnice w możliwie przystępny sposób zostaną zaprezentowane na pokazie.

#2 Rehabilitacja osób z implantami ślimakowymi
prof. dr hab. Krzysztof Szymański

Wydział Fizyki prowadzi badania nad rehabilitacją osób z implantami ślimakowymi. Uczestnicy zapoznają się z wynikami badań oraz wezmą udział w testach wykorzystywanych w sesjach rehabilitacji. Zaprezentowana zostanie platforma internetowa ZAIMPLANTOWANI (https://zaimplantowani.fizyka.uwb.edu.pl/)

#3 Hobbystyczne maszyny CNC
dr Cezary Walczyk

Pokaz hobbystycznych maszyn sterowanych komputerowo (plotery, frezarki oraz drukarki 3D) oraz programów do tworzenia projektów graficznych modeli, które można przy ich użyciu wykonać . Omówione zostanie również oprogramowanie do sterowania maszynami CNC.

#4 Superkomputer na Wydziale Fizyki
dr Krzysztof Gawryluk

Zaprezentujemy największy komputer w Białymstoku, jakim dysponuje pojedynczy wydział. Omówimy parametry techniczne sprzętu, oprogramowania, porozmawiamy o roli systemu operacyjnego Linux/Unix we współczesnej nauce.

#5 Badanie magnetycznych materiałów z wykorzystaniem optycznej mikroskopii
dr Zbigniew Kurant, mgr Bhawna Sharma

Spolaryzowane światło wykorzystywane jest do obrazowania magnetycznego uporządkowania – struktury domenowej w cienkich i ultracienkich warstwach magnetycznych. Zmienność struktur domenowych pod wpływem pola magnetycznego będzie pokazana z wykorzystaniem prostego mikroskopu oraz profesjonalnego układu wykorzystywanego w badaniach magnetycznych nanostruktur w laboratorium Katedry Fizyki Magnetyków.

#6 Wahadło Foucaulta
dr hab. Andrzej Andrejczuk prof. UwB, mgr Paweł Butkiewicz

Wahadłem Foucaulta nazywamy długie wahadło z masywnym obciążeniem, którego oscylacje są mało czułe na zewnętrzne zaburzenia. Należałoby się spodziewać, że w takiej sytuacji wahadło powinno wahać się długo a płaszczyzna oscylacji powinna być stała w czasie. Okazuje się jednak, że płaszczyzna drgań pomału się obraca. Na pokazie zademonstrujemy ten efekt i wyjaśnimy dlaczego tak się dzieje.

#7 Wizyta w Obserwatorium
dr hab. Marek Nikołajuk, Wojciech Burzyński (PTMA), mgr Ernest Głowacki

Zajrzymy na taras Obserwatorium, gdzie (o ile pogoda pozwoli!) obejrzymy planety-olbrzymy: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, a także M31 – Wielkiej Galaktyki w Andromedzie i M13 – gromady kulistej w Herkulesie. Zaprezentowany zostanie także teleskop ASA600 z lustrem o średnicy 60 cm, jeden z największych tego typu teleskopów w Polsce.

ORGANIZATORZY:

Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku

Logo organizatora
  • REJESTRACJA:
    Wymagana
  • LINK: Strona wydarzenia
  • WSTĘP:
    Bezpłatny
  • LOKALIZACJA:
    Białystok (Wydział Fizyki Kampus UwB) ul. Ciołkowskiego 1L (Wydział Fizyki Kampus UwB)
    Białystok
  • DATA:
    18.10.2024
  • GODZINA:
    17:00 - 21:00
  • PRZESTRZEŃ:
    Offline
  • WIEK:
    Wszyscy
  • MIEJSCE:
    Białystok
  • JĘZYK:
    Polski