Pojęcie neuroróżnorodność zyskuje coraz większą obecność w świadomości społecznej. Szacuje się, że od 15% do 20% populacji cechują style działania, czucia i poznawania, które wykraczają poza powszechne wyobrażenia. To właśnie neuroróżnorodność: obok „typowych” stylów rozwoju, są style jakie cechują osoby w spektrum autyzmu, z ADHD, dysleksją, dyskalkulią, czy zespołem Tourette’a. Osoby te doświadczają świata na właściwy dla siebie sposób – dotyczy to zarówno świata fizycznego jak i cyfrowego. To ma swoje podłoże w biologii, konstrukcji psychiki, a także w czynnikach społecznych oraz środowiskowych, ze względu na które próby sprowadzania zachowania do pojedynczego, typowego schematu prowadzi do wykluczenia społecznego i pogłębiania problemów w tej sferze, np. w środowisku pracy, w edukacji, w ogólnym stanie zdrowia w społeczeństwie.
Jak nowe technologie mogą wspierać nasze funkcjonowanie w społeczeństwie? Czy istnieją aplikacje, które mogą pomóc w nauce lub innych codziennych czynnościach, pozwalając na przejście społecznych barier? Jaki kierunek rozwoju nowych technologii jest najbardziej pożądany przez osoby neuroróżnorodne? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź, zastanawiając się nad najbardziej optymalnym kierunkiem rozwoju nowych technologii z korzyścią dla społeczności osób atypowych.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Artur Modliński, Kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Uczestnikami panelu będą:
- Kosma Zalewski, Współzałożyciel platformy CzatHeroes oraz innych projektów opartych o AI w edukacji
- Marysia Witosławska-Piotrkowska, freelancer, ekspert digital marketingu oraz self-advocate osób w spektrum autyzmu
- Niko Zieliński, neurobiolog, łączy wiedzę naukową ze sztuką, prowadzi warsztaty o neuroróżnorodności, jest pracownikiem „EC1 Łódź – Miasto Kultury” i współpracownikiem CBnSIC UŁ.
Grupa docelowa: osoby zainteresowane problematyką rozwoju nowych technologii mogących rozwiązać konkretny problem społeczny, osoby zainteresowane neuroróżnorodnością
Program wydarzenia:
17.00-18.30 – dyskusja panelowa
18.30-19.00 – networking przy kawie