Pareidolia i Sztuczna Inteligencja

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji „Pareidolia i sztuczna inteligencja: odkrywanie sztuki w ‘Chmurach’”, podczas której Arkadiusz Rataj opowiada o inspiracjach i procesie twórczym podczas opracowywania swojego cyklu obrazów „Chmury”, które zdobyły pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu Digital Ars, odbywającego się w ramach Digital Festival. Cykl koncentruje się na próbie odtworzenia zjawiska pareidolii przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji.

Pareidolia to zjawisko, które polega na interpretowaniu przypadkowych wzorców jako znajome kształty i obrazy. Autor wyjaśnia to zjawisko i prezentuje sposób, w jaki można spróbować je odtworzyć za pomocą techniki tzw. „deep dream”.

W trakcie prezentacji Arkadiusz opisuje, jak uzyskał ten efekty, oraz w przystępny sposób omawia wykorzystany do tego celu model sztucznej inteligencji używany do rozpoznawania obiektów na obrazach.

Na końcu czeka na was niespodzianka, dzięki której sami będziecie mogli poeksperymentować z techniką „deep dream” na własnych zdjęciach, i to bez konieczności programowania.

Prezentacja pozwoli wam poznać nowe możliwości tworzenia sztuki za pomocą sztucznej inteligencji, dzięki którym możemy dowiedzieć się czegoś więcej o nas samych – o naszym sposobie postrzegania świata. Zapraszamy!

Materiał video:

 

Linki do aplikacji: