Nowoczesny senior

Logo partnera

DIGITAL NIE ZNA WIEKU!

Wiek od dawna jest, nie tylko w Polsce, podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Według badań zaledwie 30,2 proc. Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z internetu. Dlatego Fundacja Digital Poland, z pomocą ekspertów, opracowała publikację „Nowoczesny Senior - przewodnik po cyfrowym świecie”, który wprowadzi starsze pokolenia w wirtualną rzeczywistość. W tym roku podczas Digital Festival ukazuje się już jej trzecia edycja, tym razem nie tylko do pobrania z internetu, ale także w wersji papierowej. Jak nie dać się internetowym oszustom? W jaki sposób pobierać aplikacje na smartfony? Jak płacić telefonem? Jak założyć własny e-mail, czy skorzystać z e-wizyty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na łamach naszego przewodnika.

Partnerzy
VISA
Polska Bezgotówkowa

Akcja Nowoczesny Senior

Szczególnie ważną dla nas grupą są osoby starsze oraz poziom ich cyfrowych kompetencji. Dlatego w tym roku podczas 5. edycji Digital Festival wspólnie z Partnerami planujemy ponownie rozsyłać bezpłatne materiały edukacyjne placówkom zrzeszającym seniorów. Zachęcamy do współpracy organizacje które skupiają wokół siebie osoby starsze oraz firmy które chciałyby wesprzeć w cyfrowym rozwoju.

Skąd pobrać przewodnik?

Przewodnik jest dostępny zarówno online ze strony fundacji (link) po uprzedniej bezpłatnej rejestracji, jak i w wersji papierowej w wybranych księgarniach (link).

Dodatkowo ponad sto Uniwersytetów Trzeciego Wieku od 01.10.2023 do 10.11.2023 przeprowadzi wśród swoich studentów szkolenie, które przygotowaliśmy na bazie naszego przewodnika. Prezentacja szkoleniowa zawiera trzynaście rozdziałów, które pomagają w płynnym wejściu i odnalezieniu się w świecie współczesnych technologii.

Materiał szkoleniowy dostępny jest bezpłatnie na:

  • platformie dropbox (link)
  • platformie microsoft onedrive (link)
  • platformie google dysk (link)

w wersji PDF, PPSX (pokaz slajdów) oraz PPTX (Office 365, wersja edytowalna).

PODSUMOWANIE 4. EDYCJI AKCJI NOWOCZESNY SENIOR

W ramach 4. edycji Digital Festival ruszyła kampania „Nowoczesny Senior”  Bezpłatna wersja książki, która wprowadza seniorów w świat nowych technologii trafiła do ponad tysiąca Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Kół Gospodyń Wiejskich i bibliotek. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z internetu.

Spotkanie z Katarzyną Miller

12 października odbyło się spotkanie z fundacją Digital Poland i Katarzyną Miller psychoterapeutką z kilkudziesięcioletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Pani Katarzyna jest charyzmatyczna, odważna, dowcipna i pogodna, ale też szczera do bólu. Ukończyła psychologię i filozofię na UW. Treningu psychologicznego i prowadzenia psychoterapii uczyła się w Ośrodku Synapsis od prof. dr. hab. Kazimierza Jankowskiego, a następnie od rzeszy nauczycieli polskich i zagranicznych (w tym Carla Rogersa). Przez wiele lat była wykładowcą na UW. Często gości jako ekspert w programach telewizyjnych i radiowych. Wykładowczyni na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Felietonistka miesięcznika „Zwierciadło”. Autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników, m.in. „Chcę być kochana tak, jak chcę”, „Być kobietą i nie zwariować”, „Bajki rozebrane”, „Nie bój się życia”, „Instrukcja obsługi toksycznych ludzi”, „Kup kochance męża kwiaty”, „Mam faceta i mam… problem”. Z Panią Kasią porozmawialiśmy o tym jak ona sama radzi sobie w świecie cyfryzacji. Spotkanie poprowadziła Anna Stachowska, dziennikarka Radio Pogoda, prowadząca program „Gość Radia Pogoda”.

Opinie o książce

,,Dzięki tej książce osoby starsze mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnej społeczności, poszerzać swoje technologiczne horyzonty i doskonalić umiejętności związane z obsługą komputera” Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH w Warszawie

,,Sama książka „Nowoczesny senior” jest dla nas wspaniałą pomocą i inspiracją do kontynuacji działań niwelujących wykluczenie osób starszych z cyfrowego świata. Na jej podstawie postanowiliśmy przeprowadzić kurs komputerowy dla zainteresowanych słuchaczy. Książka „Nowoczesny senior” to rzetelnie i przejrzyści, w bardzo przystępny sposób napisany podręcznik dla seniora. Bardzo podobał się uczestnikom i wyrazili chęć korzystania z niego w swoich cyfrowych działaniach” Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żurominie

,,Przewodnik po cyfrowym świecie Nowoczesny Senior jest strzałem w dziesiątkę. Bardzo prosta i zrozumiała treść podręcznika jest bardzo pomocna przy realizowaniu zadania nauczania obsługi komputera, smartfona. Nasi słuchacze stwierdzili, że wszystkie zawarte w Poradniku zagadnienia są dla nich zrozumiałe i dostępne. Kwestia bezpieczeństwa w Internecie stała się im bardziej przystępna. Niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhają w Internecie, stały się zrozumiałe i łatwiej im teraz je unikać. Są bardzo zadowoleni, że to właśnie z myślą o nich powstał ten Poradnik. Książka ta pozwala im na samodzielne poruszanie się w skomputeryzowanym świecie, tym samym współczesny świat stał się dla nich bardziej zrozumiały i bliższy. Ich życie stało się łatwiejsze” Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie

,,Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili podręcznik – zakres tematów, budowę, język, a także zasadność organizowania tego rodzaju spotkań, prowadzenia edukacji cyfrowej. Ze strony trenera również podzielam tę opinię, podręcznik z pewnością posłuży mi także przy kolejnych warsztatach/kursach z zakresu kompetencji cyfrowych” Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzesku

Współpraca dla firm z fundacją DigitalPoland

Pozostaje wciąż wiele osób, którym chcielibyśmy podarować książki Nowoczesny Senior – Przewodnik po cyfrowym świecie. Z racji tego, firmy, które chciałyby wesprzeć dodruk książek, mają kilka możliwości zaangażowania się w akcję:

1. zakup książek i dystrybucja we własnym zakresie, np. jako prezent dla pracowników lub wybranych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bibliotek, klubów seniora itd. Można zakupić bezpośrednio w księgarni lub zgłosić się na listę chętnych. Jak uzbieramy większą liczbę egzemplarzy (min. 100 egz.) będziemy mogli negocjować z księgarnią cenę grupowego wykupu.

2. sfinansowanie dodruku książki (min. 600 egz.) i dystrybucja we własnym zakresie.

3. sfinansowanie dodruku książki (min. 600 egz.) i dystrybucji. Wówczas my robimy wysyłkę do kolejnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Kół Gospodyń Wiejskich, bibliotek lub innych wspólnie wybranych miejsc.

Bo nigdy nie jest zbyt późno, aby wejść do świata najnowszych technologii

 

DOŁĄCZ DO 5 EDYCJI! Link do formularza zgłoszeniowego znajduje się TUTAJ

W razie pytań dotyczących akcji Nowoczesny Senior zachęcamy do kontaktu na adres mailowy „info” w domenie digitalpoland.org