Nie wszystko złoto, co się świeci

Plazma, lasery, fluorescencja i nie tylko… Jeśli chcesz zobaczyć co mają wspólnego z innowacjami, zapraszamy do nowoczesnej bazy edukacyjnej LabFactor – Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej

Zainteresowanych udziałem prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: [email protected]

Światło kojarzy nam się z ciepłem i bezpieczeństwem, ale może też pojawiać się w wielu, innowacyjnych zastosowaniach. Światło słoneczne, które dociera do Ziemi posiada ogromną moc. Zużywamy ją m.in. do zasilania naszych odnawialnych źródeł energii, ale istnieje też wiele innych dziedzin techniki, które wykorzystują energię promieniowania elektromagnetycznego emitowanego ze Słońca.

Dlaczego słońce świeci? To plazma – czwarty stan skupienia materii. W najprostszych słowach zjonizowany gaz – z natury swej emitujący światło. Jego barwa zależy od rodzaju jonizowanego gazu. Podczas Nocy Innowacji będzie można się dowiedzieć do czego możemy używać plazmy – np. jak dokładnie syntezować powłoki o grubości kilkudziesięciu nanometrów przy pomocy plazmy.

Jak najbardziej efektywnie wykorzystać energię ze słońca? Panele fotowoltaiczne, a może hodowla mikroglonów? Mikroglony to organizmy samożywne namnażające się bardzo szybko, które mogą pomóc nie tylko w wyłapywaniu energii słonecznej, ale także usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery. W jaki sposób je hodować? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź w trakcie Nocy Innowacji.

Energię promieniowania elektromagnetycznego Słońca możemy użyć też do oczyszczania ścieków w procesie fotokatalizy, w którym używamy specyficzne związki – katalizatory (np. ditlenek tytanu). Promieniowanie UV powoduje wzbudzenie energetyczne cząsteczki fotokatalizatora, który następnie inicjuje reakcje rozkładu różnych zanieczyszczeń. W trakcie pokazu zostanie omówiony i przeprowadzony na żywo, proces unieszkodliwiania syntetycznego barwnika zawartego w wodzie.

Pokażemy Wam też jak skupione światło w formie lasera może pomóc zrozumieć nam otaczający nas świat. Jak za pomocą światła mierzyć wielkość piasku lub rozpoznawać kształt i lot płatków śniegu. Jak wykorzystać światło do pomiaru poziomu rzek lub częstości falowania morza.

ORGANIZATORZY:

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechnika Łódzka

Logo organizatora
  • REJESTRACJA:
    Wymagana
  • LINK: Strona organizatora
  • WSTĘP:
    Bezpłatny
  • LOKALIZACJA:
    Łódź
  • DATA:
    20.10.2023
  • GODZINA:
    18:00 - 20:30
  • PRZESTRZEŃ:
    Offline
  • WIEK:
    Młodzież
  • MIEJSCE:
    Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechnika Łódzka
  • JĘZYK:
    Polski