Formuła: Warsztat / Pokazy

Zostań człowiekiem renesansu – warsztaty cyfrowego malarstwa

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w niecodziennych warsztatach artystycznych z użyciem aplikacji Glaze, towarzyszących wystawie „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” w Zamku Królewskim w Warszawie. Publiczność Digital Festivalu będzie miała okazję zobaczyć dzieła z Luwru, National Gallery w Londynie czy Galerii Uffizi w ostatnim tygodniu trwania wystawy i dzięki technologii poczuć się jak renesansowy mistrz.

Podczas spotkania przewodnik przybliży uczestnikom historię powstawania wczesnorenesansowego obrazu „Dama z Jaśminowcem”. Jego autor – Lorenzo di Credi – był uczniem szkoły mistrza Verrocchia we Florencji, do której uczęszczał w tym samym czasie, co Leonardo da Vinci. Lorenzo swój przydomek 'di Credi’, który oznacza „uważny”, zawdzięcza swojej dokładności oraz niezwykłej umiejętności skupienia uwagi przez długi czas.

W części warsztatowej dzięki innowacyjnej aplikacji Glaze uczestnicy poznają cyfrową wersję warsztatu renesansowego malarza: narzędzia (historyczne pędzle), materiały plastyczne (farby olejne z naturalnych pigmentów) oraz proces twórczy artysty (malarstwo olejne laserunkowe, wymagające algorytmicznego myślenia). Każdy uczestnik będzie miał okazję “wejść w buty” mistrza i namalować na tablecie własny obraz. Sprawdzimy, czy możemy nauczyć się od Lorenza uważności, strategicznego myślenia czy wytrwałości – kluczowych umiejętności przyszłości.

Glaze to autorski software polskiej firmy technologicznej Well of Art, której misją jest cyfrowa transformacja edukacji artystycznej w szkołach i muzeach. Program powstał w oparciu o kilkuletnie badania naukowe i jest to pierwsza aplikacja na tablet wiernie odtwarzająca proces malowania farbami olejnymi. Glaze reprezentował Polskę na największych targach technologii edukacyjnych na świecie Bett London, a także jest finalistą najważniejszych międzynarodowych nagród w dziedzinie sztuki i technologii – ArtTech Prize (Szwajcaria) i Digital Innovation in Art Award w ramach Investor AllStars (Wielka Brytania).

Wiek uczestników: 7+
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]
Udział w warsztatach jest bezpłatny z ważnym biletem na wystawę „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”.

ORGANIZATOR:

Zamek Królewski w Warszawie, Well of Art

Logo organizatora