23 września, 2021

Cyfrowa bankowość – bank w naszej dłoni [PODCAST TOKFM]

Cyfryzacja wpływa na każdy aspekt naszego życia. Wokół nas zauważamy jak nowe technologie na dobre zagościły w naszych domach, sprawnie dopasowując się do trybu naszego codziennego funkcjonowania i potrzeb. Finanse to rzecz niezwykle dla nas ważna, która wymaga starannego planowania i kontrolowania wydatków. Cyfryzacja pokazuje, że nie musi być to jednak tak skomplikowane, a dostępne w bankach aplikacje mobilne potrafią skutecznie usprawniać monitorowanie budżetu. O rozwoju bankowości cyfrowej i jej walorach rozmawia z Jerzym Telesińskim Piotr Hibner, szef obszaru Digital Santander Bank Polska.

Jerzy Telesiński: Obszar Digital Santander dotyczy Państwa działalności w jakich segmentach? 

Piotr Hibner, szef obszaru Digital Santander Bank Polska: Obszar Digital Santander, mówiąc w skrócie, to wszystkie kanały cyfrowe i kanały zdalne, za pomocą których klienci dzisiaj mogą zarządzać finansami. Myślę, że takie kanały, z którymi najczęściej się spotykamy na co dzień to jest, przede wszystkim, serwis transakcyjny, aplikacja mobilna, strona internetowa banku, ale to też są takie zdalne i cyfrowe formy kontaktu z pracownikami banku, jak na przykład czat i videoczat.  

Porozmawiajmy o tym jak ta bankowość cyfrowa w Polsce się rozwijała. Ona ma swój początek, który – jakby spojrzeć w przeszłość – nie jest bardzo odległy.  

Nie, ja myślę, że takie dwie ostatnie dekady temu rozpoczął się, można powiedzieć, ten wyścig do tej cyfrowości. Natomiast jeśli chodzi o bankowość mobilną, to myślę, że to w ostatnich dziesięciu latach, tak naprawdę, się rozpoczęło. Prawie każdego roku praktycznie było ogłaszane, czy to jest już rok mobilności – wszyscy myśleli, że to będzie taki przełom, że jednego roku wszyscy nagle zaczną korzystać z tych telefonów i niektórzy byli wręcz tacy zawiedzeni, ze jednak nie ma tego roku mobilności. Natomiast nagle minęła dekada i okazuje się, że ta mobilność już rzeczywiście wszędzie jest i mobilność to już nie są tylko smartfony, ale to jest też internet rzeczy, czyli internet of things, możemy płacić bransoletkami, telefonami. Myślę, że naprawdę ta era cyfrowa nadeszła nie wiadomo kiedy, niespodziewanie.  

Całej rozmowy można posłuchać na TokFM.pl, kliknij tutaj by odsłuchać.

Rodzaj treści: Podcast,
Autor wpisu / Partner wpisu: Magdalena Burzyńska / Fundacja Digital Poland