Żyjemy w niezwykłych czasach. Dzięki cyfryzacji i postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, osiąganie naszych celów stało się prostsze i bardziej efektywne niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie przy pomocy komputera czy smartfona, mamy dostęp do niemal nieograniczonych zasobów wiedzy, narzędzi i usług, które pomagają nam w realizacji naszych planów i marzeń.
Kiedyś, aby zdobyć wiedzę na dany temat, trzeba było spędzić godziny w bibliotekach, przeszukiwać regały pełne książek i przekartkowywać indeksy. Dziś, za pomocą kilku kliknięć, możemy znaleźć odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytania, uczestniczyć w kursach online prowadzonych przez najlepszych na świecie ekspertów czy nawet konsultować się ze specjalistami na odległość. Również sfera biznesu, medycyna, rozrywka, a nawet nasze codzienne życie zostały wzbogacone o nowe możliwości.
– Otwarty stosunek do nowych technologii pomaga sprostać wyzwaniom, które pojawiają się na całym świecie – to stanowisko wydają się podzielać Polacy. Ich pozytywny stosunek do zdobywanie umiejętności cyfrowych znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach badań przedstawionych w piątej edycji raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”. Aż 94 proc. ankietowanych uważa, że rozwijanie takich kompetencji zwiększa szansę na lepszą pracę, a 93 proc. przyznaje, że są one ułatwieniem w codziennym życiu – wylicza Adrian Kurowski, Dyrektor Generalny Visa w Polsce.
Programy oparte na sztucznej inteligencji analizują nasze potrzeby, pomagają w planowaniu dnia, przewidują ewentualne problemy i sugerują rozwiązania, jeszcze zanim zdążylibyśmy o nich pomyśleć. Przyjrzyjmy się, jak te technologie wpływają na różne aspekty naszego życia.
Edukacja i rozwój osobisty
Współczesne technologie rewolucjonizują podejście do nauki i rozwoju osobistego. SuperMemo, rodem z Polski, stało się globalnym fenomenem. Jego algorytmy, bazujące na badaniach dotyczących krzywej zapominania, idealnie wtapiają się w indywidualne potrzeby ucznia. Zamiast bezmyślnego powtarzania materiału, SuperMemo dostosowuje się do naszego tempa nauki, wytyczając najbardziej efektywną ścieżkę zdobywania wiedzy. W rezultacie cel edukacyjny, który wydawał się być odległy, staje się osiągalny w krótszym czasie.
Świat i podróże
Podróże były kiedyś synonimem wielomiesięcznych przygotowań, rezerwacji przez agencje turystyczne i przewodników z papieru. Dziś technologia zmieniła sposób, w jaki odkrywamy świat, a samo podróżowanie nie jest już tylko przygodą, ale i sztuką efektywnego planowania. Aplikacje do nawigacji, serwisy umożliwiające rezerwację noclegów w czasie rzeczywistym czy wirtualne przewodniki, które dostosowują się do naszych indywidualnych upodobań, czynią podróże bardziej dostępnymi i skrojonymi na miarę naszych potrzeb. Sztuczna inteligencja analizuje nasze preferencje, aby sugerować miejsca, które najprawdopodobniej nas zainteresują. To jak posiadanie osobistego konsjerża, który zna nasze gusta i wie, jakie miejsce będzie dla nas idealne.
Kuchnie świata
Kulinaria również doświadczyły wpływu nowoczesnych technologii. Kiedyś byliśmy zmuszeni polegać na tradycyjnych książkach kucharskich lub radach rodziny. Dzięki aplikacjom kulinarnym, możemy otrzymywać przepisy dostosowane do naszego stylu życia, diety czy aktualnie posiadanych składników. Interaktywne platformy kulinarne potrafią się uczyć od swoich użytkowników. Jeżeli fascynują nas dania azjatyckie, włoskie czy greckie algorytm zaproponuje przepisy z tej kategorii. To jak posiadanie osobistego kulinarnego doradcy, który zna nasze smaki. Sztuczna inteligencja jest w stanie też analizować to co mamy w lodówce i proponować dania, które możemy przygotować bez konieczności wychodzenia do sklepu. Ponadto, inteligentne systemy gotowania mogą dostosować czas i temperaturę pieczenia, gwarantując idealny wynik za każdym razem.
Zdrowie i dobre samopoczucie
Zdrowie to nasz najcenniejszy skarb. Dlatego jak grzyby po deszczu powstają przeróżne aplikacje monitorujące naszą dietę, aktywność fizyczną i jakość snu. Sztuczna inteligencja analizuje te dane, sugerując zmiany w nawykach, które mogą poprawić nasze zdrowie. Na przykład, może zauważyć, że źle się czujemy po pewnych produktach i zasugerować ich eliminację z diety. Doradzi też w kwestii składników i dostosuje propozycje diety do Twojego trybu życia. Osiągnięcie wymarzonej sylwetki czy poprawa zdrowia stanie się prostsza i bardziej intuicyjna.
Kariera i biznes
W biznesie szybkość reakcji jest kluczem. Dzięki narzędziom opartym na AI, takim jak Salesforce czy Tableau, możemy analizować ogromne ilości danych w krótkim czasie. Pozwala to przewidywać trendy rynkowe, dostosowywać ofertę do potrzeb klienta czy optymalizować procesy biznesowe. Dzięki temu firmy stają się bardziej konkurencyjne, a my – bardziej wartościowymi pracownikami. InStream, polski system CRM, to kolejny dowód na to, jak technologia przekształca biznes i sposób, w jaki firmy podchodzą do relacji z klientami. Dzięki sztucznej inteligencji system analizuje interakcje z klientem, dostarczając cennych wskazówek dotyczących przyszłych działań. To jak posiadanie eksperta od sprzedaży w każdej chwili u boku, co przyspiesza osiąganie biznesowych celów.
Twórczość i pasje
Każdy artysta dąży do perfekcji. Algorytmy AI już teraz wspomagają twórców w procesie kreacji. Programy do edycji grafiki, takie jak Adobe Photoshop, korzystają z sztucznej inteligencji do poprawy jakości zdjęć czy sugerowania korekt zarówno pod kątem technicznym, jak i estetycznym, co pozwala osiągnąć perfekcję w fotografii. Dzięki temu fotografowie mogą doskonalić swoje prace i rozwijać pasje w harmonii z nowoczesną technologią. W muzyce, narzędzia takie jak Amper Music pozwalają tworzyć kompozycje w oparciu o analizę preferencji słuchacza.
Wspomaganie codzienności
W dobie technologii nawet nasze domy stają się inteligentne. Fibaro to więcej niż system. To asystent, który dba o komfort i bezpieczeństwo naszego życia domowego. Automatycznie dostosowuje temperaturę, oświetlenie czy nawet muzykę do naszych upodobań, sprawiając, że życie codzienne staje się prawdziwą przyjemnością. Znane na świecie pomocniki głosowe, takie jak Siri czy Alexa, oparte na sztucznej inteligencji, pomagają nam w organizacji dnia, przypominając o ważnych spotkaniach, sugerując playlisty do naszego nastroju czy kontrolując inteligentne urządzenia w domu.
– Zaufać temu, co nowe, nieznane i nie do końca rozumiane – to wyzwanie, z którym człowiek zmaga się co najmniej od czasu wynalezienia pisma. Argumenty przeciwko słowu pisanemu w Fajdrosie Platona są analogiczne do tych, jakie dziś słyszymy od krytyków sztucznej inteligencji. Temu niskiemu poziomowi zaufania sprzyja antropomorfizacja technologii. Przypisywanie sztucznej inteligencji cech ludzkich, to dominujący trend w definicjach. Efekt ten wzmacniają werbalizm i konwersacyjny charakter interfejsów – główne przesłanki swoistej demokratyzacji dostępu do AI, którą obserwujemy od listopada 2022 roku, momentu debiutu OpenAI ChatGPT – przyznaje dr Katarzyna Drogowska, Player Editorial Director & Content Data Governor, TVN Warner Bros. Discovery.
AI to skrót do celu
W wielu życiowych sytuacjach próby osiągnięcia czegoś w sposób uproszczony lub przez unikanie pewnych etapów mogą prowadzić do większych problemów lub trudności w przyszłości. W kontekście sztucznej inteligencji i technologii „droga na skróty” może odnosić się do wykorzystania zaawansowanych narzędzi do szybszego, efektywniejszego osiągania celów oraz transformacji w sposobie, w jaki podchodzimy do naszych celów. Dzięki AI nie tylko przyspieszamy osiąganie wyznaczonych przez nas ambicji, ale też czynimy je bardziej dostępne i wykonalne. Od optymalizacji procesu nauki, poprzez personalizację podróży, aż po codzienne wsparcie w zdrowym żywieniu czy zarządzaniu domem. Sztuczna inteligencja stała się naszym wszechstronnym przewodnikiem, towarzyszącym nam w wielu sferach życia: od kariery, przez rozwijanie pasji, aż po podnoszenie jakości codzienności. Dzięki postępom technologicznym, nasze aspiracje przestają być jedynie odległymi marzeniami i stają się realnymi celami, które skutecznie osiągamy każdego dnia. Jednak, w związku z dynamicznym rozwojem AI, nie możemy zapominać o etycznych i praktycznych wyzwań, które wiążą się z jej wdrażaniem.
#MożeszWięcej