30 września, 2020

Huawei stawia na polskie uczelnie. Inwestuje w sprzęt i szkolenia

Partner Strategiczny Festiwalu Cyfryzacji Huawei, podpisał we wrześniu umowę o współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. Od nowego roku akademickiego wystartuje tam nowy kierunek – zarządzanie cyberbezpiezczeństwem. Jest to kolejna polska uczelnia, z którą firma podejmuje współpracę. Huawei rozwija w we współpracy z uczelniami laboratoria badawcze, a także oferuje certyfikowane kursy dla naukowców i studentów. Wielu z nich będzie mogło potem znaleźć pracę w strukturach firmy.

Huawei na Koźmińskim

Nowy kierunek zostanie uruchomiony na studiach podyplomowych i będzie prowadzony w systemie zaocznym. Uczelnia stawia przede wszystkim na wiedzę praktyczną kursu. Studenci będą m.in. zgłębiać sposób działania polskiego i europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa, a także zasady tworzenia architektury ochrony przed cyberprzestępczością w organizacjach. Co ciekawe, w czasie kursu będą prezentowane również zagadnienia związane z technicznymi aspektami samych narzędzi używanych do ochrony, a także sposoby wykrywania włamań do systemów informatycznych. Kurs na Akademii Leona Koźmińskiego potrwa rok.

– Cyberbezpieczeństwo musi dziś leżeć u podstaw myślenia o nowych technologiach oraz o zarządzaniu organizacjami. Dane stanowią jeden z najcenniejszych zasobów, a ich ochrona przed dostępem osób nieuprawnionych jest coraz większym wyzwaniem. Cyfrowe usługi świadczone przez przedsiębiorstwa i administrację publiczną stają się z kolei podstawą działania państw, społeczeństw i biznesu, a zakłócenie ich działania naraża nas na konsekwencje wykraczające poza utratę dostępu do ulubionych treści w sieci. Dlatego tak ważne jest szkolenie liderów, którzy będą mogli w jeszcze lepszym stopniu dbać o cyberbezpieczeństwo polskich firm i instytucji publicznych – mówi Rafał Jaczyński, Regional Cyber Security Officer CEE & Nordics, Huawei.

Nowy kierunek powstał przy współpracy ze środowiskiem biznesowym, z firmami technologicznymi. Głównym partnerem jest firma Huawei, która w marcu ogłosiła, że zwiększa swój budżet na badania do 20 mld dolarów rocznie. Partnerem wspierającym jest firma Commvault, która jest liderem w dziedzinie rozwiązań służących do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych oraz FireEye – założona w Kalifornii firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie. Firmy wraz ze środowiskiem akademickim opracowały wspólnie program studiów.

Huawei współdziała z polskimi uczelniami

Akademia Leona Koźmińskiego to nie jedyna uczelnia, z którą Huawei współpracuje w Polsce. W listopadzie 2016 roku Katedra Sieci Telekomunikacyjnych Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, wspólnie z firmą Huawei, oficjalnie zainaugurowały Akademię Huawei – Huawei Authorized Information and Network Academy (HAINA). Jest to program szkoleniowy Huawei, który umożliwia uczestnikom pogłębianie wiedzy z dziedziny nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych. Za udział w szkoleniu są wydawane specjalne certyfikaty. Huawei wyposażył też laboratorium uczelni. W na poznańskiej uczelni organizowany jest także konkurs Huawei ICT Competition, który przyciągnął 40 000 uczestników z ponad 800 uniwersytetów i szkół wyższych w 32 krajach. Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie talentów branży ICT i przygotowanie ich pod kątem podjęcia pracy zawodowej, ale także wyrównywanie poziomu wiedzy i umiejętności zgodnych z globalnymi standardami.

W czerwcu tego roku koncern nawiązał współpracę z Politechniką Warszawską. Dzięki partnerstwu studenci i pracownicy naukowi uczelni zyskają dostęp do najnowszej technologii opartej na Sztucznej Inteligencji (AI), w tym do sztandarowego rozwiązania firmy – Huawei Atlas. W ramach porozumienia ma zostać stworzone wspólne laboratorium badawcze. Najlepsi studenci będą mogli również znaleźć pracę m.in. w warszawskim centrum badawczo-rozwojowym Huawei.

Więcej o współpracy Huawei z polskimi uczelniami przeczytacie na Business Insider.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Huawei