2 października, 2020

Jak przenieść do Internetu sprzedaż produktów kupowanych najczęściej offline?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy coraz częściej skłaniają się ku zakupom online. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne, ale i bezpieczne, szczególnie w dobie pandemii. Prowadzenie e-sklepu to lepsze dotarcie do klientów i większe zyski. Co więcej, z takiej możliwości mogą skorzystać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak więc przenieść do sieci sprzedaż najczęściej kupowanych produktów?

Sprzedaż w Internecie – co cieszy się największym zainteresowaniem?

W ostatnich miesiącach zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania zakupami online. Wśród nich dominują produkty spożywcze, kosmetyki, perfumy oraz ubrania. Ograniczenie handlu stacjonarnego wymusiło na przedsiębiorcach zainteresowanie sprzedażą przez Internet, która przynosi coraz większe zyski, decydują się na to także niewielkie przedsiębiorstwa. Przeniesienie biznesu do sieci może być na początku nieco kłopotliwe, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by klienci nie mieli oporów przed zamawianiem towarów o określonym terminie przydatności, czy produktów, których nie mogą zmierzyć lub przetestować. O czym należy pamiętać, decydując się na sprzedaż żywności, kosmetyków i ubrań w Internecie?

Sprzedaż żywności w Internecie

Duże sieci handlowe nie mają już monopolu w Internecie, jeżeli chodzi o sprzedaż żywności. Powstaje coraz więcej mniejszych sklepów spożywczych, które wyróżniają się asortymentem (np. zdrowa żywność), profesjonalną obsługą i dostawą.

Wielu przedsiębiorców ma opory przed przeniesieniem sprzedaży produktów spożywczych do Internetu z uwagi na ich określony termin spożycia. Nie są to jednak obawy uzasadnione. Dziś można zrealizować zamówienie i dostawę tego samego dnia. Niektórzy właściciele sklepów decydują się też na dropshipping. Jest to forma współpracy między przedsiębiorcami, a dostawcami. Prowadzący sklepy nie muszą inwestować w towar, nie martwią się o jego magazynowanie, obowiązki te przechodzą na dostawców. To też wpływa na szybkość dostawy, ale i dostarczenie produktów z odpowiednim terminem ważności. Model ten sprawdza się także w przypadku innych sklepów internetowych, w tym z kosmetykami i ubraniami.

Sprzedaż kosmetyków online

Duże drogerie są już w Internecie, jednak to nie zamyka możliwości zaistnienia w sieci mniejszym sklepom z kosmetykami. Szczególnie jeśli są one przeznaczone do konkretnej grupy osób, mowa na przykład o kosmetykach organicznych. W przypadku sprzedaży takich produktów bardzo ważne jest ich dokładne opisanie. Kupujący nie ma możliwości sprawdzenia zapachu, przetestowania kosmetyku na skórze. Należy więc zadbać o unikalny, praktyczny i wyczerpujący opis, który będzie zawierał nie tylko skład tego produktu, ale i przeznaczenie, sposób użycia itp. W przypadku sprzedaży kosmetyków warto też zainwestować w social media i współpracę z influencerami, którzy pomogą w wypromowaniu określonego produktu. W tym przypadku również należy zdecydować się na oprogramowanie sklepu internetowego, które ułatwi zaprezentowanie wszystkich produktów, przeprowadzi klientów sprawnie i bezpiecznie przez proces zakupu. Warto pomyśleć też o prowadzeniu bloga na stronie, na którym publikowane będą treści użyteczne dla osób kupujących.

Sklepy odzieżowe w sieci

Branża modowa stanowi znaczną część rynku e-commerce. Oznacza to, że jest w niej spora konkurencja i prowadząc taki biznes w sieci, koniecznie należy zadbać o odpowiednie jego wypromowanie, chociażby przez pozycjonowanie sklepu internetowego, content marketing i reklamę Google Ads. Przenosząc sklep z ubraniami, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Klienci nie będą mogli ich przymierzyć, zatem należy produkty dobrze opisać (lepiej nie powielać opisów producentów), dołączyć tabelę rozmiarów, zaprezentować towar na zdjęciach. W przypadku sprzedaży ubrań również często wybierany jest model dropshipping, który ułatwia prowadzenie biznesu online. O czym jeszcze pamiętać? O tym, że klient chętniej skorzysta z wybranego sklepu, jeśli będzie miał możliwość bezpłatnej wymiany produktu. Czasami znajomość rozmiaru nie wystarczy, by kupić dobrze dopasowane ubranie. Gwarancja darmowej wymiany często może przekonać klienta do podjęcia decyzji o zakupie.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Sprzedajemy.pl