29 września, 2021

Jak zabezpieczyć wi-fi

Komputer lub smartfon wielu osobom służą głównie do surfowania po internecie. Podłączajmy się do niego z głową. Chrońmy także bezprzewodową sieć domową. Sprawdź, jak to zrobić. 

Korzystanie z bezprzewodowej sieci jest bardzo wygodne. Chociażby dlatego, że wszyscy domownicy jednocześnie mogą surfować po internecie, korzystając zarówno z komputerów, jak i urządzeń mobilnych typu smartfon lub tablet. To rozwiązanie niewłaściwie zabezpieczone może przysporzyć problemów. 

Gdy do naszej sieci dostaną się cyberprzestępcy, zagrożone będą między innymi takie dane, jak numery kart płatniczych, hasła i loginy do poczty elektronicznej czy bankowości internetowej, a także serwisów społecznościowych i komunikatorów. Warto się przed tym zabezpieczyć, ale również przed sąsiadami, którzy chcą buszować po sieci na nasz koszt. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ustaw silne hasło do sieci bezprzewodowej

Sieć bezprzewodowa powinna być zabezpieczona z automatu za pomocą hasła nadanego przez producenta urządzenia. Zwykle nie jest ono wystarczająco silne – jego złamanie dla hakera to będzie bułka z masłem. Dlatego dobre hasło powinno składać się z kilkunastu znaków, w tym także specjalnych jak np. &*#$. W jego wygenerowaniu pomocne są specjalne programy.

Zabezpiecz router

Router to urządzenie, które służy do łączenia różnych sieci komputerowych. Pełni rolę węzła komunikacyjnego. Należy go również odpowiednio zabezpieczyć. W panelu administratora, czyli miejscu konfiguracji tego urządzenia, należy zmienić fabryczny login i hasło do logowania na własne. Nawet jeśli ustawienia fabryczne na pierwszy rzut oka wydają się wystarczająco dobre, to dla hakera, który ściągnie ze strony producenta routera stosowną instrukcję, ich złamanie będzie prostym zadaniem. 

Ustaw protokół szyfrowania

Protokół szyfrowania, który ustawia się w routerze, utrudnia hakerom dostęp do danych wysyłanych i odbieranych przez urządzenie. Wysoką ochronę sieci wi-fi gwarantują obecnie standardy: WPA2 oraz WPA3. Pozostałe protokoły – jak WPA, WEP oraz TKIP – są bardziej podatne na cyberataki.

Zmniejsz zasięg sygnału routera

Zasięg sygnału ustawia się w routerze. Dzięki temu ograniczysz dostęp do sieci np. sąsiadom. Minusem tego rozwiązania jest zmniejszenie przepustowości łącza, przez co internet może działać wolniej.

Wyłącz WPS

Część routerów ma funkcję WPS. Umożliwia ona szybkie podłączenie się do sieci bezprzewodowej – zamiast wpisywać hasło dostępowe np. na smartfonie wystarczy nacisnąć przycisk na routerze. Niestety funkcja ta ogranicza bezpieczeństwo sieci wi-fi ze względu na liczne luki w zabezpieczeniach.

Wyłącz zdalny dostęp do routera 

Niektóre urządzenia umożliwiają uzyskanie zdalnego dostępu do panelu administracyjnego każdej osobie znającej nasz adres IP. Aby pozostawić zdalnym dostęp uprzednio należy zamknąć luki w zabezpieczeniu zarówno sieci bezprzewodowej, jak i routera.

Aktualizuj oprogramowanie routera

Są tak samo ważne jak aktualizacje systemu operacyjnego czy oprogramowania antywirusowego. Pozwalają na bieżąco domykać luki w zabezpieczeniach urządzenia. W nowoczesnych routerach możliwe jest instalowanie aktualizacji z poziomu panelu administracyjnego. W przypadku starszych urządzeń konieczna jest pobranie stosownych plików ze strony producenta.

Filtruj adresy MAC

W panelu administracyjnym routera można utworzyć listę adresów MAC. Umieszcza się na niej adresy fizyczne zaufanych urządzeń, czyli tych, które regularnie korzystają z danej sieci wi-fi. Dzięki temu utrudnisz dostęp do sieci hakerom. Praktycznie włamanie do sieci będzie możliwe, ale zajmie to przestępcy więcej czasu. Być może to zniechęci go do ataku.

Stwórz sieć dla gości

Tworząc osobną sieć wi-fi dla gości ograniczasz im dostęp do plików znajdujących się w sieci lokalnej. W ten sposób ograniczysz ryzyko ataków, gdyby urządzenia gości były zawirusowane lub miały zainstalowane szkodliwe oprogramowanie. 

Używaj antywirusa

Korzystaj z dobrego oprogramowania antywirusowego i aktualizowanie je na bieżąco. 

Partnerami Głównymi Akademii SkillUp są: Accenture i Nexera.

Rodzaj treści: Poradnik,
Autor wpisu / Partner wpisu: Fundacja Digital Poland