30 października, 2023

Narzędzia AI, które uproszczą Twoje życie

Ciężko znaleźć osobę, która by nie słyszała o ChatGPT, Bardzie czy Midjourney. Nowe narzędzia AI pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Wystarczy wpisać, czego oczekujemy, a dostaniemy propozycję tekstu, muzyki czy grafiki. Co łączy ChatGPT i Red Dead Redemption 2? Na które narzędzia AI warto zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Źródło i autor zdjęcia: Freepik, rawpixel.com. 

Narzędzia AI, które się upowszechniły na przestrzeni ostatnich miesięcy, takie jak m.in. ChatGPT, Bard czy Midjourney, ogólnie mają podobny schemat działania. Użytkownik jest proszony o wpisanie tzw. prompta, na podstawie którego narzędzie wygeneruje odpowiedź. Z tego względu wszystkie te narzędzia klasyfikujemy jako „generatywną AI”.

Czym jest generatywna AI?

Tradycyjna sztuczna inteligencja, której możliwości mieliśmy okazję obserwować m.in. przy okazji słynnego pojedynku Deep Blue z Garrim Kasparowem, działa w oparciu o zamknięty zbiór danych, czyli np. zasady gry w szachy. Analizując przekazane informacje o tym, jak powinna wyglądać rozgrywka i co może zrobić każdy z pionków, podejmuje decyzje, które mają prowadzić do wygranej. Jednak nawet jeśli w ten sposób stanie się nowym mistrzem szachów, nie jest ona w stanie zrobić niczego, co nie obejmuje grania w szachy na podstawie określonych zasad. Nie może też wygenerować nowych zasad tej gry.

Generatywna AI z kolei jest szkolona na konkretnym zbiorze danych, ale nie ogranicza się do ich analizy. Idzie o krok dalej – na prośbę użytkownika łączy informacje przekazane przez niego z posiadanym już zbiorem danych i na tej podstawie generuje nową treść, która ma być odpowiedzią na potrzeby pytającego. To może być tekst, program, zdjęcie, film, grafika czy muzyka – możliwości jest sporo. Wszystko, co tworzy człowiek, może też stworzyć sztuczna inteligencja, o ile zostanie odpowiednio nauczona.

Generatywna AI a gry video

Różnicę między tradycyjną a generatywną AI najłatwiej zobaczyć na przykładzie ewolucji gier video. Zaczynały one od liniowej fabuły. Postacie, z którymi gracz nawiązywał interakcje, zawsze zachowywały się w ten sam sposób i dawały te same zadania, a misje miały być wykonywane w określonej kolejności. Z czasem światy w grach stały się coraz bardziej otwarte, jak w Skyrim czy Wiedźminie, gdzie zachowanie NPC zaczęło zależeć od zachowania postaci, pogody w grze czy tego, co się wcześniej wydarzyło, a gracz, w zależności od swoich wyborów, miał do dyspozycji kilka sposobów zakończenia rozgrywki. Przykładem często podawanym jako przełomowy jest Red Dead Redemption 2, w którym NPC – zarówno ludzie, jak i zwierzęta – reagują na otoczenie oraz zachowanie i wygląd gracza, a nawet to, ile alkoholu skonsumował, a następnie wszystko zapamiętują. ChatGPT, chociaż może nie zwraca uwagi na to, co spożywaliśmy, to również jest w stanie zapamiętać informacje przekazane mu przez użytkownika i je skomentować.

Rodzaje narzędzi AI

ChatGPT, rzecz jasna, nie jest jedynym narzędziem dostępnym w sieci. Chociaż wiele z nich jest różnymi wariantami oryginalnego ChataGPT, to ich wąska specjalizacja umożliwia generowanie lepszych wyników. Przykładowo, narzędzia dla copywriterów oparte na ChatGPT są skonfigurowane w taki sposób, aby pomagać przede wszystkim w tworzeniu nowych tekstów. Z drugiej strony, jeśli potrzebujemy AI do wielu zastosowań, warto zastanowić się nad własnoręcznym przeszkoleniem ChatGPT, zamiast wykupywania wielu subskrypcji do różnych usług.

Coraz więcej usługodawców decyduje się również na wdrożenie AI, niekoniecznie jako oddzielnej usługi. Przykładem może być GitHub CoPilot, który pomaga w tworzeniu kodu czy podpowiedzi w aplikacji Gmail, pojawiające się przy tworzeniu nowego e-maila lub odpowiadaniu na korespondencję.

Na które narzędzia warto zwrócić uwagę?

AI do pisania 

  1. ChatGPT – co tu dużo pisać, dobrze wyszkolony ChatGPT jest w stanie przygotować tekst na dowolny zadany przez nas temat, w odpowiednim stylu czy tonality.
  2. TLDR This – wklej dowolny tekst lub link do artykułu i poproś AI o wyciągnięcie najważniejszych wniosków/esencji tekstu.
  3. Copy.ai – poproś AI o napisanie dowolnego artykułu czy wpisu na media społecznościowe.
  4.  TweetyAI – zaproponuj temat i patrz, jak AI generuje Tweeta.

AI – generatory grafiki i video

  1. Midjourney – wpisz prompt i otrzymaj grafikę lub zdjęcie wygenerowane zgodnie z Twoją instrukcją.
  2. DALL-E 2 – działa podobnie jak Midjourney.
  3. Dream Studio – wygeneruj ilustrację i samodzielnie ją edytuj.
  4. This person does not exist – wygeneruj losową twarz.
  5. Remote face – wygeneruj avatar do wideorozmów.
  6. Synthesia – zmieniaj tekst w profesjonalne filmy w ponad 120 językach.
  7. Nova AI – twórz i edytuj profesjonalne filmy, odnajduj szybko konkretne sceny czy zasoby.

AI – narzędzia do designu

  1. Fontjoy – generuj dopasowane fonty.
  2. Beautiful.ai – generuj i zmieniaj swoje prezentacje.
  3. Tome – twórz lepsze prezentacje.
  4. Uizard – generuj mockupy.

AI – narzędzia dla biznesu

  1. Namelix – generuj nazwy.
  2. Flatlogic – generuj aplikacje webowe.
  3. Zia – wirtualna asystentka dla zespołów sprzedaży.
  4. Formula Bot – analizuj dane w Excelu, generuj formuły i przygotowuj dane do dalszego przetwarzania.
  5. PDF.ai – otwórz dowolny dokument PDF i porozmawiaj z AI, aby zrozumieć jego treść bez konieczności czytania całej zawartości.

To tylko kilka przykładów narzędzi – nowe pojawiają się niemal każdego dnia. Zainteresuj się nimi, a szybko zobaczysz, jak bardzo są w stanie pomóc Ci w codziennym życiu. I za kilka lat ciężko Ci będzie sobie przypomnieć, jak ludzie żyli przed pojawieniem się sztucznej inteligencji.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Fundacja Digital Poland