24 października, 2024

Raport „Cyberbezpieczny Portfel” – zagrożenia w cyfrowym świecie finansów

Raport „Cyberbezpieczny Portfel” to cykliczna publikacja Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) wydawana pod patronatem Związku Banków Polskich, która przybliża trendy postaw społecznych w cyfrowym świecie finansów ze szczególną uwagą na kwestie bezpieczeństwa i zagrożeń.

Raport wskazuje, że w Polsce, podobnie jak na całym świecie, obserwujemy wyraźne odstępowanie od tradycyjnych form płatności na rzecz metod bezgotówkowych. Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe technologie: nie tylko coraz chętniej płacą zbliżeniowo smartfonem czy z użyciem BLIK-a, ale również korzystają z tzw. urządzeń ubieralnych typu smartwatch i coraz bardziej interesują się technologią biometryczną, czyli np. autoryzowaniem transakcji za pomocą odcisku palca.

Cyfryzacja różnych usług sprawia, że ich użytkownicy mogą zetknąć się z różnymi działaniami cyberprzestępców – współcześni przestępcy asymilują się ze cyfrowym światem i szukają coraz to nowych metod oszustw w sieci. Raport przedstawia całą listę takich zagrożeń, a na szczycie tego zestawienia znajduje się tzw. phishing, czyli zdobywanie poufnych informacji w celu wyłudzenia pieniędzy. Ponadto, publikacja nawiązuje także do tematu wykorzystania sztucznej inteligencji oraz stosunku Polaków wobec jej użytkowania, a także zwraca uwagę na rosnący problem dezinformacji, w tym właśnie z użyciem AI.

Raport ma na celu nie tylko dostarczyć ważnych danych, ale także być źródłem wiedzy w zakresie właściwych postaw w obszarze cyberbezpieczeństwa, stąd zawiera top 10 podstawowych zasad, tj. ABC Cyberbezpieczeństwa, które zwiększą bezpieczeństwo w sieci każdego z nas i naszego portfela.

Raport „Cyberbezpieczny Portfel” został opublikowany w ramach projektu edukacyjnego WIB Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni realizowanego we współpracy z Partnerami.

Raport zawiera wyniki badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2024” zleconego przez WIB i przeprowadzonego w czerwcu 2024 r. przez SW Research na reprezentatywnej próbie 1007 osób.

Pobierz tu publikację – przeczytaj raport i dziel się zdobytą wiedzą.

Rodzaj treści: Raport,
Autor wpisu / Partner wpisu: Fundacja Digital Poland