3 września, 2019

Sieć 5G może nie powstać w Polsce

Przedstawiciele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Instytut Łączności wspólnie uzgodnili, że jeśli nie dojdzie do znaczących zmian w Polce to najpóźniej za trzy lata internet w naszym kraju zakończy bieg. Ponadto sieć 5G może nigdy nie powstać.

Testy sieci piątej generacji już trwają m.in. w Łodzi i Warszawie. Jednak na jej upowszechnienie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Zdaniem prezesa T-Mobile Polska powszechny dostęp do sieci 5G to kwestia 6 lat. — Powszechny dostęp do sieci piątej generacji i uzyskanie przez nią dużego znaczenia w kontekście łączenia się z internetem przez gospodarstwa domowe to kwestia 6-8 lat — mówił podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami w Barcelonie Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Zapewnił też, że jeszcze w tym roku T-mobile Polska rozszerzy testy 5G w kolejnych miastach. — W tym roku będziemy testować sieć w kolejnych dużych miastach. Ale nie mogę zdradzić jeszcze w których – tłumaczył.

Eksperci Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji są mniej optymistyczni i ostrzegają, że bez zmiany prawa wdrożenie 5G w Polsce może okazać się w ogóle niemożliwe. Zgodnie z ich wyliczeniami, przy obecnych normach pola elektromagnetycznego (PEM), np. w przypadku województwa mazowieckiego uruchomienie sieci 5G byłoby całkowicie niemożliwe na 80 proc. nadajników, bo zostałyby na nich przekroczone obecne normy.

5G zmieni wszystko

Nie ma takiej rzeczy, która nie byłaby lepsza dzięki podłączeniu do sieci 5G. To chyba główny wniosek z tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie. 5G odmieniane było tam przez wszystkie przypadki. Możliwości, jakie daje ta technologia, pokazywane były praktycznie u każdego liczącego się wystawcy. Bo przecież 5G to nie tylko nowe możliwości dla użytkowników telefonii komórkowej. Dzięki sieci piątej generacji możliwe będzie wprowadzenie na ulice miast autonomicznych samochodów czy latających taksówek.

Cały artykuł znajdziesz: tutaj!

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Piotr Mieczkowski / Digital Poland