9 września, 2022

W twojej skrzynce zalegają maile? To szkodzi środowisku

Od ponad 50 lat poczta elektroniczna jest jednym z najważniejszych narzędzi komunikacyjnych i do dzisiaj jej wartość nie spada. Liczba maili zalegających w naszych skrzynkach rośnie każdego dnia. Wraz z nią, wzrasta zanieczyszczenie środowiska. Możemy ograniczyć generowany przez nas ślad węglowy, poprzez świadome zarządzanie naszą pocztą e-mail.

 

Nieprzeczytane wiadomości w skrzynce e-mail

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

Ważny łącznik w komunikacji

Pierwsze podejścia do poczty elektronicznej miały miejsce w 1965 roku. Przesyłanie nią wiadomości mogło się wtedy odbywać jedynie pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Dopiero sześć lat później amerykański programista, Ray Tomlinson, stworzył sposób na wymianę wiadomości tekstowych pomiędzy innymi komputerami. Wtedy też symbol @ zaczął rozdzielać nazwę użytkownika od nazwy urządzenia. Dalszym etapem rozwoju poczty e-mail było powstanie domen internetowych oraz możliwości zakładania w nich kont.

Od 50 lat możemy wymieniać się wiadomościami przez internet, a współcześnie poczta elektroniczna wcale nie traci na znaczeniu. Jest ważnym łącznikiem w życiu zawodowym, uniwersyteckim, urzędowym. Stała się także głównym miejscem zbierania się wszelkich powiadomień z naszych profili społecznościowych, a także, analogicznie, reklam. Jeśli jesteśmy użytkownikami Facebooka, LinkedIna czy YouTuba, dziesiątki maili przychodzi codziennie, nawet co godzinę, na naszą skrzynkę. Do tego dochodzą platformy streamingowe, które regularnie podsyłają nam nowe propozycje oraz alerty ze sklepów, na których robimy zakupy online. Każda z tych wiadomości wykorzystuje nakłady energetyczne abyśmy mogli ją wyświetlić i przechować co jednocześnie zwiększa emisję gazów cieplarnianych i przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Pojawia się więc krótkie pytanie: Ile mamy teraz maili w naszej skrzynce pocztowej?

Polskie przedsiębiorstwa już to wiedzą

Średnia waga wiadomości tekstowej to 4g, ale wiadomość z emotikonami lub zdjęciem dosięgają nawet 50g. To waga gazu cieplarnianego, jaki generuje energia wykorzystana na transfer wiadomości, jej odbiór i przechowanie. Sumę emisji tego gazu nazywamy śladem węglowym, jaki pozostawiamy po sobie jako użytkownicy internetu. Większość osób nie myśli o tym na co dzień, ale według danych zebranych przez BNP Paribas, średni ślad węglowy pozostawiany przez Polaka w ciągu jednego roku to 10 ton.

Wysokie znaczenie szkodliwości śladu węglowego dociera coraz bardziej do świadomości polskich przedsiębiorstw. Coraz częściej podejmowane są działania proekologiczne, które mają na celu ograniczyć emisyjność gazów cieplarnianych do środowiska. Jednym z takich działań jest podpisanie wieloletnich umów na produkcje energii z OZE przez T-Mobile Polska. W ramach tej współpracy, spółki z grupy V-Ridium wybudują 2 farmy wiatrowe i 3 fotowoltaiczne, które zapewnią około 200 GWh energii elektrycznej rocznie i pomogą zredukować co roku ponad 145 ton emisji dwutlenku węgla.

W T-Mobile Polska rozwijamy technologie w trosce o środowisko. Od wielu lat pracujemy nad tym, by ograniczyć do minimum nasz wpływ na otoczenie: począwszy od inicjatyw takich jak modernizacja naszej floty samochodowej, radykalne ograniczenie użycia plastiku w biurach i salonach, po programy takie jak Smartfon Re:generacja, zachęcanie klientów do rezygnacji z papierowych faktur czy wyposażanie naszych stacji bazowych w instalacje fotowoltaiczne. Dzisiaj pokazujemy, jak działając w duchu zrównoważonego rozwoju łączyć korzyści ekologiczne z finansowymi – dzięki kontraktowi vPPA (virtual Power Purchase Agreeement) i budowie aż 5 farm OZE obniżymy nie tylko nasz ślad węglowy, ale także koszty pozyskania energii, gwarantując sobie przewidywalność cen w perspektywie aż 15 lat. – mówi w komunikacie spółki Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska, na temat strategii klimatycznej firmy.

Już w tej chwili T-Mobile korzysta w 100% z zielonej energii, jednak tak długofalowy kontrakt, związany z budową odnawialnych źródeł specjalnie dla nas, to ważny krok w budowie fundamentów stabilności spółki w długim okresie. W czasach, gdy ceny energii zmieniają się skokowo, dzięki nowatorskiej w skali polskiego rynku umowie vPPA zabezpieczyliśmy dostawy zielonej energii w z góry ustalonych cenach, co pozwoli nam na ograniczenie ryzyka kosztowego w długim okresie – dodał cytowany w komunikacie Juraj Andras, członek zarządu T-Mobile Polska ds. finansowych.

Usuwanie niepotrzebnych wiadomości

My sami też możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Jak? Najlepiej zacząć właśnie od naszego maila. Przeglądając naszą skrzynkę, dobrze jest usunąć stare i niepotrzebne wiadomości, wyczyścić folder spamu oraz kosz. Jeśli mamy stare konta, na witrynach z których już nie korzystamy, warto również poświęcić chwilę wolnego czasu na usunięcie ich na dobre, lub rezygnację z subskrypcji, których nie czytamy. Na co dzień warto usuwać reklamy ze skrzynki na bieżąco, albo robić to co tydzień, np. w weekend.

Eliminacja pustych przekazów

Warto ograniczyć też wysyłanie maili o treści “Dziękuję” albo “Dostałem”. To najczęściej wysyłane przez nas wiadomości tekstowe, a jednocześnie najmniej istotne. Choć są wyrazem naszej uprzejmości, można umówić się w swoim miejscu pracy o niewysyłanie ich w celu ochrony środowiska. Dodatkowym działaniem na plus może być ograniczenie opcji “Odpowiedz wszystkim” oraz dodawania kolejnych osób w DW.

Rezygnacja z emotikon

To samo tyczy się emotikon. Współczesny język internetu zakłada korzystanie z kolorowych emotek w celu pokazania naszych emocji poprzez wiadomość. Pamiętajmy, że każdy element graficzny to kolejne pokłady energii. Jeśli to dla nas ważne, dalej możemy wysyłać uśmiechnięte buzie “starym sposobem”, łącząc dwukropek i nawias.

Nasza technologia, nasza odpowiedzialność

Znikome ilości śladu węglowego jakie produkuje jeden e-mail, w skali całego kraju zamieniają się w miliony wiadomości, generujące tony zanieczyszczeń. Świadomie zarządzając własną skrzynką pocztową możemy mieć pozytywny wpływ na środowisko. Na temat zwalczania śladu węglowego oraz zielonych technologii będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej podczas Digital Festivalu. T-Mobile Polska po raz kolejny jest partnerem wydarzenia, a ich eksperci zabiorą głos w debacie na temat dbania o planetę przez przedsiębiorstwa. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 1 października i potrwa do 10 listopada.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /