14 października, 2022

Złośliwe wirusy w internecie – jak bronić się przed cyberatakami?

Liczba cyberprzestępstw stale rośnie. Do tej pory rok 2021 był rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych na świecie cyberataków. Złośliwe wirusy, phishing i malware. Czy coś wam to mówi? W trakcie Digital Festivalu razem z ekspertami podpowiadamy, jak bronić się przed takimi atakami i jak nie dać się złowić oszustom w sieci.

 

Klawiatura komputerowa

Źródło zdjęcia: pexels.com

 

Liczba cyberprzestępstw rośnie

Internet, choć otworzył wiele nowych ścieżek i możliwości, pełen jest także niebezpieczeństw. Coraz częściej porusza się w szkołach i firmach temat cyberprzestępstw, a oprogramowania antywirusowe zaleca się zainstalować w jednej z pierwszych kolejności po zakupie komputera. Choć coraz bardziej promowana jest świadomość na temat cyberbezpieczeństwa, liczba oszustw utrzymuje profil rosnący. Rok 2021 był tego przykładem. Dokonała się w nim rekordowa liczba cyberprzestępstw, która przekroczyła o 40 proc. wyniki z roku 2020.

Jednym z najpopularniejszych aktualnie przekrętów internetowych jest phishing, polegający na próbie wyłudzenia danych wrażliwych. To często SMS-y i maile upozowane na znany sklep lub bank, zawierające niebezpieczny link, w który każą kliknąć. Żadne przedsiębiorstwa ani instytucje bankowe nie mają prawa do pytań o nasze dane, należy więc za każdym razem zastanowić się, zanim je podamy.

Ochrona przed phishingiem to znowu kolejny dowód na to, że największym narzędziem do walki jest racjonalne analizowanie oraz weryfikowanie informacji, które otrzymujemy. Jeśli dostajemy sms, albo e-mail, który nas nie dotyczy np. nie wysyłaliśmy żadnej paczki – nie dajmy się ciekawości i nie wchodźmy w niego, bo na 99 % jest to oszustwo. Jeśli ktoś wymusza na nas płatność pod presją np. odcięcia prądu czy braku dostawy również powinniśmy się zastanowić i racjonalnie pomyśleć czy nasz dostawca prądu przy regularnych płatnościach przy jednej pomyłce będzie nam groził takimi konsekwencjami? – mówi Piotr Kukla, specjalista ds. bezpieczeństwa sieci, Krajowy Instytut Cyberbezpieczeństwa.

Złośliwy malware atakuje nasz sprzęt, objawiając się poprzez wyskakujące na komputerze, niechciane okna oraz dźwięki lub niesprowokowane przez nas próby uruchomienia programów. Inne formy oszustw to między innymi skimming, czyli kopiowanie paska magnetycznego czyjejś karty płatniczej i późniejsze wypłacanie pieniędzy z duplikatu.

W badaniu firm Allot i Coleman Research 61 proc. respondentów wskazało, że zmagało się z atakami wirusów, na drugim miejscu był phishing (59 proc.) a po nim malware (43 proc.). 

Kto walczy z cyberatakami

Na korzystaniu z sieci może skorzystać każdy, również oszuści. Aby ich łapać powstają witryny, które wdrażają odpowiednie postępowanie wobec adresów zamieszanych w cyberprzestępstwo. Ofiary oszustwa internetowego mogą zgłosić je na stronie incydent.cert.pl. Zaś nieodpowiednie treści, których rozpowszechnianie jest karalne zgłosić można w punkcie kontaktowym dyzurnet.pl.

Największe instytucje na świecie nieustannie szukają rozwiązań i odpowiedzi, które pomogłyby obywatelom kraju, swoim firmom czy klientom dbać o bezpieczeństwo pieniędzy. Jednak gdybyśmy zawęzili nasze rozważania do indywidualnych osób, to kluczem do sukcesu jest wiedza, wysoki poziom świadomości z istniejących zagrożeń oraz racjonalne, podejmowane z uwagą decyzje. Odpowiedź wydaje się prosta, przekazywana jest od wielu pokoleń i pasująca do wielu dziedzin życia, nie tylko związanych z cyberbezpieczeństwem – „im więcej wiesz, tym większa szansa, że nie dasz się oszukać” – dodaje Piotr Kukla.

“Moje Bezpieczeństwo” na Digital Festival

Digital Festival to inicjatywa edukacyjno-technologiczna. Poprzez poruszanie tematu wpływu nowoczesnej technologii na różne sfery życia, kampania festiwalowa zapewnia cyfrową wiedzę i uczy nowych kompetencji. Trwa właśnie Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, którego Fundacja Digital Poland jest partnerem. By promować korzystanie z możliwości digitalowych, niezbędne jest poruszenie tematu cyberbezpieczeństwa. ‘Moje Bezpieczeństwo’ to jeden z działów w Strefie Wiedzy festiwalu, poświęcony świadomemu korzystaniu z internetu. W Strefie Wiedzy posłuchamy wypowiedzi ekspertów na ten temat, poznamy ważne artykuły i raporty na temat cyberprzestępczości w Polsce.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając /