25 września, 2020

3 powody dla których warto płacić telefonem i zegarkiem

Płatności mobilne, czyli wykonywane telefonem lub smartwatchem, zyskują na popularności. Mimo to nadal są wśród nas tacy, którzy nie korzystali z tej funkcji lub nie wiedzą jeszcze od czego zacząć. Ostatnie miesiące przyniosły jednak zmiany, które mogły sprawić, że nawet ci, którzy jeszcze nie płacili mobilnie, spojrzą łaskawszym okiem na tę funkcję. Czym zatem są płatności mobilne i dlaczego warto z nich korzystać?

Płatności mobilne, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się urządzeniem przenośnym – smartfonem, tabletem, czy też smartwatchem. Do tej kategorii zalicza się zarówno płatności w sklepach internetowych czy aplikacjach, jak i płatności zbliżeniowe. Dokładnie tak, urządzeniem mobilnym można płacić w sposób podobny do płacenia kartą płatniczą.

Od czego zacząć swoją przygodę z płatnościami mobilnymi – szybkimi, łatwymi w użyciu
i bezpiecznymi?

Po pierwsze –  telefonem płaci się łatwo

Płatności mobilne mają tę wielką zaletę, że wykonuje się je urządzeniem, które prawie zawsze mamy ze sobą – telefonem (a dokładnie smartfonem) lub smartwatchem. To nasz stały kompan, którego zawsze nosimy w kieszeni, ręce (lub na ręce) albo w torebce.

Większość smartfonów i smartwatchów pozwala już teraz na płatności mobilne, a kartę Visa można dodać do nich w trzech prostych krokach.

  1. Dodaj swoją kartę Visa do aplikacji na smartfonie lub smartwatchu, który obsługuje taką funkcję. W przypadku wielu urządzeń wystarczy wykonać czynność podobną do robienia zdjęcia, która pozwala szybko załadować kartę do „portfela” na smartfonie, a następnie wystarczy samodzielnie podać jedynie kod CVV. Karty Visa można dodawać w urządzeniach wielu producentów, wykorzystując jedno z kilku dostępnych obecnie na rynku rozwiązań. Korzystanie ze wszystkich mobilnych płatności Visa jest bezpłatne.
  2. Przy najbliższej okazji, gdy będziesz w sklepie zamiast wyjmować swój portfel i kartę, sięgnij po telefon. W Polsce wszystkie terminale płatnicze przyjmują płatności zbliżeniowe, więc nie ma obawy, że nie będzie można z tej opcji skorzystać.
  3. Skorzystaj z terminala, wcześniej potwierdzając płatność odciskiem swojego palca lub pozwalając telefonowi zeskanować swoją twarz – takie rozwiązanie dostępne jest w niektórych aplikacjach. W przypadku smartwatcha nawet te weryfikujące czynności często nie są konieczne. Będą jednak sytuacje, w których na terminalu trzeba będzie podać PIN swojej karty.

Po drugie – płać mobilnie i nie trać czasu

Płatności mobilne w sklepach stacjonarnych są szybkie, a w wielu przypadkach nawet podanie kodu PIN nie jest wymagane. Autoryzacji dokonuje się wtedy, skanując swoją twarz lub linie papilarne. Trzeba jednak pamiętać, że w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN w wysokości 100 zł. Płacąc za zakupy powyżej tej kwoty, zostaniesz poproszony o autoryzację płatności PIN-em, a czasami, z uwagi na wejście w życie przepisów europejskich dotyczących silnego uwierzytelniania, możesz zostać poproszony o podanie PIN również w przypadku kwoty niższej niż 100 zł.

Płacić można także w aplikacjach czy w sklepach internetowych. Coraz więcej z nich oferuje taką możliwość. Oczywiście tutaj także do autoryzacji może być potrzebny skan twarzy lub palca. Cała procedura zajmuje tylko kilka chwil. Podczas korzystania z płatności mobilnych, czy to za pomocą aplikacji, czy dokonując zakupów internetowych, obowiązują te same limity transakcyjne, jak w przypadku tradycyjnej karty plastikowej. Czasem, przed pierwszą płatnością musimy podnieść górną kwotę transakcji, ustawioną przez niektóre banki. Limity transakcyjne można zmodyfikować, kontaktując się ze swoim bankiem np. telefonicznie, przez internet lub poprzez aplikację bankową.

Po trzecie – bądź bezpieczny, płacąc mobilnie

Płatności mobilne to jedna z najbezpieczniejszych metod płacenia. O ile zgubienie portfela pełnego kart i dokumentów zapewne każdego przyprawi o szybsze bicie serca i zimny pot, to nawet jeżeli zgubisz swój smartfon, nikt nie będzie miał dostępu do twoich kart.

Powód jest prosty – gdy dodajesz swoją kartę do „portfela” w telefonie, Visa zastępuje informacje zapisane na karcie unikalnym ciągiem cyfr nazywanym cyfrowym tokenem. W rezultacie wrażliwe dane twojej karty nie będą dostępne dla nikogo.

Wykorzystanie tokenów ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę. Nawet jeżeli stracisz telefon z zapisanym w nim tokenem karty, to nadal będziesz mógł korzystać ze swojej fizycznej karty bez konieczności jej wymiany. Token zaś można zastrzec, a w momencie odzyskania telefonu można ponownie wydać nowy, w miejsce tego zastrzeżonego.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Paulina Szkoła /