1 listopada, 2024

Bezpieczeństwo cyfrowe w rękach Polaków

W dobie cyfryzacji, gdzie dane stanowią jeden z najcenniejszych zasobów, ich ochrona powinna być priorytetem dla każdego. Niestety, jak pokazują wyniki raportu przygotowanego przez Fundację Digital Poland „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0.”, tylko 4 na 10 Polaków wykonuje kopię bezpieczeństwa swoich najważniejszych danych cyfrowych. To alarmujący wynik, zważywszy na to, jak ważna jest ochrona przed utratą danych w wyniku awarii, cyberataków czy błędów użytkownika.

Kto dba o backup? Różnice demograficzne

Z raportu przygotowanego przez Fundację Digital Poland we współpracy z GfK Polonia oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego wynika, że częściej kopie zapasowe tworzą mężczyźni (44%) niż kobiety (37%), a także osoby młode (46% w porównaniu do 33% w starszych grupach wiekowych). Z wyższym wykształceniem również częściej dbają o swoje dane – aż 50% osób z wyższym wykształceniem wykonuje kopie bezpieczeństwa, podczas gdy w grupie osób z niższym poziomem wykształcenia jest to tylko 41%.

– Wykonywanie kopii bezpieczeństwa kluczowych danych ciągle pozostawia wiele do życzenia, ponieważ 44% respondentów odpowiedziało, że tego typu kopii w ogóle nie wykonuje. Wartość ta rośnie wraz z wiekiem respondentów, sięgając nawet 54% w najstarszej kategorii wiekowej – zwraca uwagę Robert Zyskowski, członek zarządu, dyrektor ds. technologii, Symfonia.

I dodaje, że innym godnym zauważenia faktem jest praktycznie takie samo traktowanie komputerów stacjonarnych czy laptopów oraz urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. – Stawia to ciekawe wyzwania przed działami IT i bezpieczeństwa danych w przedsiębiorstwach. Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że służbowy komputer czy laptop podlega nadzorowi i ochronie zapewnianej przez politykę bezpieczeństwa opracowaną przez dział IT. Jednocześnie powszechne zjawisko używania służbowych smartfonów bądź tabletów do celów prywatnych i na odwrót, prywatnych do celów służbowych, przysparza o ból głowy niejednego szafa działu IT i firmowego prawnika – mówi cytowany w raporcie ekspert.

 Dlaczego backup jest taki ważny?

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa, to zapasowa wersja danych, która umożliwia ich odzyskanie w przypadku awarii. Dane, takie jak zdjęcia, dokumenty czy hasła, są często trudne lub wręcz niemożliwe do odtworzenia, jeśli znikną bezpowrotnie. Regularne wykonywanie kopii zapasowych jest jednym z najprostszych sposobów ochrony przed skutkami utraty danych.

Jak stworzyć kopię zapasową? Praktyczne wskazówki

  1. Wybierz sposób backupu – możesz korzystać z chmury (np. Google Drive, OneDrive) lub fizycznych nośników, jak zewnętrzne dyski twarde.
  2. Ustal częstotliwość – kopię zapasową warto robić regularnie, w zależności od tego, jak często aktualizujemy swoje dane. Dobrym nawykiem jest przynajmniej miesięczny backup.
  3. Zabezpiecz dane – wybierając chmurę, korzystaj z dwuetapowego uwierzytelniania, a w przypadku fizycznych nośników przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

 Edukacja i świadomość jako kluczowe elementy cyberbezpieczeństwa

W kontekście dbałości o dane, szczególnie istotna jest edukacja – wyniki raportu wskazują, że świadomość znaczenia backupu wzrasta wraz z poziomem wykształcenia. Dlatego warto inwestować czas w naukę podstawowych zasad ochrony danych. Edukując społeczeństwo, pamiętajmy jednak, że działania te powinny obejmować nie tylko dzieci czy osoby pracujące, ale także seniorów, którzy również coraz częściej i chętniej korzystają z internetu i nowych technologii. Dlatego właśnie powstał podręcznik Nowoczesnego Seniora, który w prosty i przystępny sposób wprowadza starsze osoby w świat bezpiecznego poruszania się w sieci i korzystania nowych technologii. Digital Festival to doskonała okazja, aby każdy – niezależnie od wieku – mógł zdobyć praktyczne wskazówki i porady w zakresie ochrony swoich danych.

– Seniorzy dostrzegają możliwości i korzyści, jakie niesie za sobą cyfrowa ewolucja i są otwarci na to, aby z niej korzystać. Częstą barierą hamującą ich rozwój w tym kierunku jest brak podstawowej wiedzy i kompetencji cyfrowych. Doskonałym rozwiązaniem jest poradnik Nowoczesny Senior, który w przyjazny sposób zaznajamia czytelnika z cyfrową rzeczywistością. Cieszę się, że po raz kolejny jesteśmy, jako Fundacja, zaangażowani w wydanie tej publikacji – podkreśla Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

 Społeczeństwo 5.0 – przyszłość, która wymaga ostrożności

Rozwój cyfryzacji wymaga od nas odpowiedzialności. Społeczeństwo 5.0 – gdzie technologia i dane stają się fundamentem codziennego życia – to wyzwanie, ale także szansa. Dbając o nasze dane, uczymy się korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i świadomy, co jest niezbędnym elementem cyfrowej przyszłości.

– Czynniki sprzyjające cyberprzestępczości, takie jak nieostrożność potencjalnych ofiar, nieodpowiednie zabezpieczenia czy brak wiedzy, zwiększają prawdopodobieństwo skutecznego przeprowadzenia na nich ataku, dlatego też edukacja odgrywa tutaj kluczową role. Umiejętność rozpoznania fałszywego maila lub zasada ograniczonego zaufania powinny towarzyszyć nam codziennie. Świat cyfrowy rozwija się dynamicznie, technologia jest integralną częścią naszej codzienności. Budujmy zatem naszą świadomość i edukujmy naszych znajomych i rodzinę, aby utrudnić cyberprzestępcom osiągnięcie celu – podsumowuje wyniki raportu Konrad Płachecki, dyrektor biura Architektury i Systemów Cyberbezpieczeństwa, Bank Gospodarstwa Krajowego.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Fundacja Digital Poland