16 maja, 2022

Bezpieczniejszy internet dla dzieci. Komisja Europejska przyjęła nową strategię

Komisja Europejska przyjęła nową europejską strategię na rzecz lepszego internetu dla dzieci (BIK+), by wzmocnić ich ochronę w sieci. Projekt zakłada poprawę oraz dostosowanie usług cyfrowych do wieku najmłodszych użytkowników.

dostosowanie usług cyfrowych do wieku najmłodszych użytkowników

Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w cyfrowym świecie. Pandemia sprawiła, że wirtualna przestrzeń stała się szkołą, placem zabaw i miejscem spotkań ze znajomymi. Internet oferuje wiele możliwości, ale stwarza też zagrożenia dla najmłodszych użytkowników, którzy często są ich nieświadomi. Komisja Europejska chce temu zapobiec – w środę przyjęła nową europejską strategię „na rzecz lepszego internetu dla dzieci” (European strategy for a Better Internet for Kids – BIK+). Celem europejskiego organu jest poprawa jakości usług cyfrowych i dostosowanie ich do wieku, a także gwarancja ochrony, upodmiotowienia i szanowania dzieci w internecie. 

Każde dziecko w Europie zasługuje na to, by rozwijać się w bezpiecznym i dającym możliwości rozwoju środowisku cyfrowym. Dzięki nowej strategii chcemy wspierać dostęp dzieci, zwłaszcza tych znajdujących się w trudnej sytuacji, do urządzeń cyfrowych i umiejętności, zwalczać cyberprzemoc oraz chronić je przed szkodliwymi i nielegalnymi treściami internetowymi. Jest to zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i cyfrowymi zasadami – tłumaczy wiceprzewodnicząca Europe fit for the Digital Age.  

Nowa europejska strategia przedstawia wizję cyfrowej dekady na rzecz dzieci i młodzieży, opartą na trzech kluczowych filarach: Bezpieczne doświadczenia cyfrowe, wzmocnienie pozycji cyfrowej oraz angażowanie dzieci i szanowanie ich głosu w środowisku cyfrowym.  

Wiedza cyfrową bronią  

Dezinformacja należy do grona najczęstszych zagrożeń, które czekają na dzieci w internecie. Fake newsy, manipulacja oraz trolle działają na każdego człowieka, ale to najmłodsi są na nie mniej odporne. Jak z nimi walczyć? Aż 71 proc. badanych w raporcie ‘Dezinformacja  oczami Polaków’ Fundacji Digital Poland, zgadza się ze stwierdzeniem, że jednym ze sposobów przeciwdziałania rozpowszechnianiu fałszywych informacji jest wprowadzenie do szkół edukacji medialnej, dzięki której dzieci i młodzież będą wiedziały, jak rozpoznawać czy weryfikować wiarygodność informacji w mediach i Internecie. 

Osobiście, jestem orędownikiem nauki kompetencji medialnych już od najmłodszych lat w szkole, nawet dzieci, które nie mają jeszcze swojego własnego telefonu, aby mogły w sposób odpowiedzialny korzystać przede wszystkim z mediów społecznościowych i miały świadomość potencjalnych zagrożeń – tłumaczy w raporcie Piotr Łęgowski, Head of Digital Media Campus w Ringier Axel Springer Polska.  

Akademia SkillUp 

Walkę o bezpieczeństwo w sieci najlepiej rozpocząć od edukacji. Kurs przygotowany przez ekspertów Stowarzyszenia Demagog dostępny na darmowej platformie Akademia SkillUp w ramach Digital Festival pomaga rodzicom oraz ich pociechom rozpoznawać fałszywe informacje w sieci. Pokazuje, jak odróżnić prawdę od fałszu oraz korzystać z rzetelnych źródeł informacji.  

Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia