1 października, 2020

Co robić kiedy Excel nie wystarcza?

Wiele polskich firm wciąż obsługuje ogromną ilość procesów biznesowych przy pomocy zwykłych arkuszy kalkulacyjnych. Wydaje się to intuicyjne i dość proste, ale tylko do pewnego etapu rozwoju organizacji.

Jeżeli Twój sklep internetowy przyciąga coraz więcej klientów, po pewnym czasie odkryjesz, ile czasu, energii i pracy musisz poświęcać Ty i Twoi pracownicy na obsługę procesów handlowych – od chwili złożenia zamówienia, poprzez jego skompletowanie i wysłanie z magazynu do klienta. Jeżeli wciąż obsługujesz podstawowe procesy sprzedażowe i księgowe za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, może się okazać, że to nie wystarczy, by odnieść sukces w obszarze e-commerce.

Jedną z największych wad korzystania z arkuszy kalkulacyjnych jest ilość czasu, który trzeba poświęcić na tworzenie dokumentów lub przepisywanie danych. Proste zadania wymagają niekiedy wielu godzin właśnie z powodu konieczności ręcznego administrowania danymi. Często pracownicy muszą wprowadzać te same informacje do wielu arkuszy kalkulacyjnych lub przewijać arkusz, by wyodrębnić dane, które są akurat potrzebne.

Dzisiaj kwestia bezpieczeństwa danych jest wyjątkowo istotna. Tymczasem arkusze kalkulacyjne nie oferują zaawansowanych środków bezpieczeństwa, które są potrzebne firmom do ochrony poufnych informacji. Pracownicy często przesyłają sobie pliki z arkuszami kalkulacyjnymi zwyczajną pocztą e-mail i nie chronią ich hasłami. Tymczasem taka wymiana informacji często jest narażona na ataki cyberprzestępców, co powoduje zagrożenie utraty lub wycieku poufnych informacji.

Dane, które są niezbędne do optymalnego prowadzenia firmy nieustannie się zmieniają – pojawiają się nowe zamówienia, wydawane są kolejne partie towarów, przychodzą i wychodzą faktury. W miarę rozwoju biznesu ręczna aktualizacja danych w tabelach staje się po prostu zbyt uciążliwa, a aktualizacja danych w czasie rzeczywistym wręcz niemożliwa. Obsługa wszystkich informacji sprzedażowych i finansowych w arkuszu kalkulacyjnym zagraża płynnemu prowadzeniu firmy.

Cały artykuł dostępny na: https://www.sage.com/pl-pl/blog/problem-skalowalnosci-w-e-commerce-co-robic-gdy-excel-juz-nie-wystarcza/

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Sage