29 września, 2020

Dlaczego oprogramowanie może pomóc w zarządzaniu pracownikami?

Można pokusić się o najprostszą dzisiaj odpowiedź: ponieważ to technologia w największym stopniu wspiera dzisiaj firmy w zarządzaniu pracą zdalną z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19), a działające w chmurze aplikacje do zarządzania personelem jak żadne inne rozwiązania pomagają uczynić pracę jeszcze bardziej wydajną.

Co to jest technologia HR?

Mówiąc najprościej: technologia HR to dowolne narzędzie, które poprawia relacje pracownik-pracodawca, poprawia życie zawodowe ludzi lub zmniejsza koszty administracyjne i ogólne dla organizacji. Może to być na przykład aplikacja szkoleniowa, oprogramowanie płacowe, aplikacja do planowania zadań, pakiet zarządzania wydajnością lub platforma rekrutacyjna, która ułatwia znajdowanie ludzi i ich zaangażowanie. Lista możliwości technologii HR jest długa i stale rośnie.

Technologia dla każdej firmy

Powodem, dla którego technologia HR przyciąga tak wiele uwagi, jest konwergencja, czyli połączenie aplikacji mobilnych, chmury, łączności i analizy danych. Oznacza to, że ​​potężne, ukierunkowane na ludzi oprogramowanie może teraz dotrzeć wszędzie i być dostępne dla każdej firmy. Co ważne, nowoczesne oprogramowanie HR jest przeznaczone nie tylko dla zarządzających, ale jego użytkownikami są także pracownicy (korzystający np. z urządzeń mobilnych).

Dzisiaj nawet najmniejsze firmy nie muszą już korzystać z arkuszy kalkulacyjnych czy obiegu dokumentacji pracowniczej w formie papierowej. W przypadku skomplikowanych zadań, takich jak planowanie pracy zmianowej, godziny przeznaczanej na to pracy można zamienić w minuty lub nawet sekundy.

Niedrogie, wydajne, szybkie

Oto trzy powody, dla których warto zainwestować w technologię HR: jest ona przystępna cenowo, przydatna dla każdego członka organizacji i może wyeliminować mnóstwo żmudnej pracy administracyjnej.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz pub, sieć sklepów czy biuro inżynierskie, technologia HR może Ci pomóc. A ponieważ działa za pośrednictwem chmury i aplikacji, nie potrzebujesz już drogiego projektu IT, aby ją uruchomić – możesz od razu zacząć.

Od czego zacząć?

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto inwestować w technologię HR, najlepiej nie koncentrować się na HR ani technologii. Zamiast tego warto zacząć od zbadania, w jaki sposób te nowe platformy i aplikacje mogą pomóc Twojej firmie.

Trzy sposoby myślenia o technologii HR

 1. Doświadczenie klienta

Jaka powinna być jakość obsługi klienta? Wszystko wypływa z tego pytania, ponieważ poziom satysfakcji klienta, jaki chcesz osiągnąć, zależy od ludzi, którzy go dostarczają. Technologia HR ma ogromny potencjał w zakresie poprawy życia pracowników, dzięki czemu są lepiej przygotowani do świadczenia potrzebnych usług.

Jaka jest struktura ich codziennego życia zawodowego i ścieżek kariery? Jak się z nimi komunikujesz? Czy potrzebują szkolenia i rozwoju?

Czy potrzebujesz tylko podstawowej technologii, która pokaże Ci, kto jest na zmianie i jak zarabia, czy potrzebujesz systemu bardziej wyrafinowanego, który pomoże zbudować pewien rodzaj kultury organizacyjnej?

 1. Luki w umiejętnościach

W każdej organizacji są osoby, które mają świetne wyniki w pracy. Technologia HR może pomóc Ci zrozumieć, co wpływa na tę wydajność, aby można było ją powtarzać. Jeśli wiesz, czy to dynamika zespołu, określone umiejętności, czy po prostu indywidualne zachowania są przyczyną sukcesu, możesz znaleźć i wypełnić wszelkie luki.

Należy również pamiętać, że wielu umiejętności – zwłaszcza tych, które są cenne w firmach usługowych – nie widać w cv.

 1. Cykl zatrudnienia

Czy jest jakaś część cyklu zatrudnienia, w której potrzebujesz większego wsparcia? Istnieje technologia HR, która wspiera każdy etap, od zatrudnienia do zarabiania:

 • rekrutacja,
 • wdrażanie,
 • trening i rozwój
 • planowanie i zarządzanie zadaniami,
 • komunikacja w zespole,
 • zarządzanie wydajnością,
 • zarządzanie uczeniem się,
 • lista płac,
 • wydatki,
 • analityka HR.

Patrząc na technologię HR z tej perspektywy, możesz zdecydować, gdzie skoncentrować swoją inwestycję.

Dlaczego teraz warto zainwestować w technologię HR?

Tradycyjnie inwestycje technologiczne były kosztowne i obarczone dużym ryzykiem. Zazwyczaj firmy uważają je za trudne, co może oznaczać, że decyzje będą opóźnione lub odłożone na czas nieokreślony –zwłaszcza w niepewnych czasach.

Ale dzisiaj, jeśli chcesz z powodzeniem prowadzić nowoczesną firmę, rozważ technologię działającą w chmurze i obsługiwaną przez aplikacje. Dzięki temu, że ludzie pracują teraz zdalnie (a być może pozostanie tak w przyszłości), chmura oznacza, że ​​Twój personel może być wydajny wszędzie.

Ten model jest również o wiele bardziej wydajny i przystępny cenowo niż dotychczasowa technologia lokalna. W przypadku szybko rozwijających się firm łatwo się skaluje, więc szybkiemu wzrostowi nie towarzyszą rosnące koszty. Doświadczenia z poprzedniego kryzysu finansowego z lat 2007–2008 pokazały, że zwycięsko wyszły z zapaści w szczególności firmy, które inwestowały w swój rozwój i jeszcze podwyższyły standardy zarządzania personelem. Gdy wskaźniki gospodarcze znów wrócą do normy, firmy które przygotowały się do końca recesji, będą znów na wygranej pozycji.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy rozwijasz biznes, czy przygotowujesz się do ponownego uruchomienia po odmrożeniu gospodarki, inwestowanie w technologię HR może pomóc Ci zaoszczędzić czas, działać wydajniej i poprawić sposób zarządzania pracownikami.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Sage.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Cezary Karolczyk – Sage