26 października, 2022

Kupuj i sprzedawaj bezpiecznie w serwisach ogłoszeniowych

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, robiąc zakupy w internecie? Na ludzi i wiadomości, które od nich dostajemy. Osoby, które podają się za bezpiecznych kupców, często wysyłają w mailu lub na WhatsApp-ie linki, pod którym mamy rzekomo odebrać pieniądze za zakupiony przedmiot. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w te linki! To sposób, by stracić dane do logowania, kart płatniczych i w konsekwencji pieniądze. Kampania Santander Bank Polska Bajki dla dorosłych” powstała, by zwrócić naszą uwagę na potencjalnych oszustów oraz sytuacje, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

 

 

Bezpieczne transakcje online

Zakupy online to wygodna usługa, z której korzysta już prawie każdy. Niezależnie, czy kupujemy w znanych w sklepach internetowych, czy w serwisach ogłoszeniowych zawsze warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę, czy dana oferta wydaje się być wiarygodna. Sprzedawca powinien udostępnić zdjęcia produktu wraz z dokładnym opisem i nie ukrywać żadnych informacji na jego temat. Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest cena – jeśli jest ona zdecydowanie niższa niż cena rynkowa, to powinno nas to zaalarmować, że może być to nieprawdziwa aukcja.

A jeśli to my sprzedajemy? Dla bezpieczeństwa najlepiej korzystać z opcji płatności oferowanych przez serwisy ogłoszeniowe. Jeśli umawiamy się z kupującym inaczej, to zanim wyślemy przedmiot poczekajmy, aż wpłata znajdzie się na naszym koncie. Jeśli osoba zainteresowana ofertą mówi, że ma problemy z płatnością i proponuje nam podanie swoich danych lub wysyła link do kliknięcia – powinniśmy przerwać tę rozmowę. Najprawdopodobniej jest to oszust. Nie należy klikać w linki nieznanego pochodzenia ani podawać nikomu swoich danych, zwłaszcza danych do logowania i kart płatniczych.

„Lisia aukcja” na podstawie prawdziwego scamu

Bazując na autentycznych sytuacjach, powstała kampania edukacyjna „Bajki dla dorosłych” stworzona przez Santander Bank Polska. Dlaczego bajki? Ponieważ cyberprzestępcy opowiadają nam historie, w które nie powinniśmy wierzyć. „Lisia aukcja” to film nawiązujący właśnie do oszustwa dokonanego w trakcie sprzedaży produktu na aukcji. Przestrzegamy przed powielaniem tych sytuacji, pokazując, jak rozpoznawać oszustwa w internecie.

Bajkę „Lisia aukcja” obejrzeć można tutaj.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Milena Zając / Santander Bank Polska