23 lutego, 2021

Lądowanie łazika Perseverance. Nasa publikuje pierwsze nagranie z Marsa

Kilka dni po udanym osadzeniu łazika Perseverance na Marsie, NASA opublikowała nagranie tego historycznego momentu. Dzięki wyposażeniu kapsuły lądującej w kamery cały świat może podziwiać jego lądowanie. Dodatkowo udostępniono też dźwięk z powierzchni Czerwonej Planety.

„Siedem minut grozy” – tak zespół NASA nazwał manewr lądowania amerykańskiego łazika Perseverance. W języku polskim jego nazwa oznacza wytrwałość. Został on wysłany w poszukiwaniu oznak dawnego życia w lipcu zeszłego roku. Po przebyciu prawie pół miliarda kilometrów czwartek 18 lutego bezpiecznie wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero.

Od kilku dni NASA przesyła coraz bardziej szczegółowe materiały zarejestrowane przez Perseverance na Czerwonej Planecie. Dzięki umieszczeniu siedmiu kamer przeznaczonych do rejestracji ostatniej fazy lotu możemy podziwiać moment, w którym łazik po raz pierwszy dotyka powierzchni Marsa.

Kolejną nowością są mikrofony, które po raz pierwszy zamontowano na pokładzie łazika. Dzięki temu możemy nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć co dzieje się na Marsie.

Misja Perseverance będzie trwała dwa lata. Zadaniem dla zaawansowanego technologicznie łazika jest analiza powierzchni Czerwonej Planety oraz poszukiwanie oznak potencjalnego, dawnego życia.

Autor wpisu / Partner wpisu:
Festiwal Cyfryzacji

Rodzaj treści: Artykuł, Materiał Video,
Autor wpisu / Partner wpisu: