4 października, 2020

Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie

Coraz więcej osób korzysta z internetu. Ci, którzy tego nie robią, wskazują na brak wystarczających umiejętności. Fundacja Digital Poland pokazuje, że na naukę nigdy nie jest za późno i że przygodę w cyfrowym świecie można zacząć w każdym wieku.

O tym, że internet odgrywa w naszym życiu dużą rolę, nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie miesiące udowodniły, że jest nam wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania. Stan epidemii  koronowirusa spowodował, że do wirtualnej rzeczywistości przeniosły się: praca, edukacja oraz usługi (w tym medyczne). O ile młodsze pokolenia potrafią posługiwać się siecią i w niej funkcjonować, o tyle dla starszych osób Internet wciąż pozostaje sferą, w której nie potrafią swobodnie się poruszać. Potwierdzają to statystyki – zaledwie 30,2 proc. Polaków powyżej sześćdziesiątego roku życia korzysta z Internetu.

Online znaczy bliżej   

Niestety to właśnie seniorzy, zamknięci w czterech ścianach w czasie lockdownu, najczęściej odczuwali samotność. Pozbawieni fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem, bez cyfrowych umiejętności, byli bardziej narażeni na złe samopoczucie i stany depresyjne. Internet to nie tylko kopalnia wiedzy i miejsce rozrywki, ale przede wszystkim narzędzie do podtrzymywania więzów międzyludzkich. Wystarczy ściągnąć darmową aplikację, by przez wideorozmowę połączyć się z wnuczkiem lub bliskimi przebywającymi za granicą. Równocześnie wiek od dawna, nie tylko w Polsce, jest podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Na tę sytuację wpływa wiele czynników. Począwszy od najprostszych – czyli barier infrastrukturalnych i finansowych, poprzez niewystarczające umiejętności, kończąc na lęku przed negatywnymi skutkami wynikającymi z nadmiernego korzystania z sieci. W wielu przeprowadzonych na ten temat badaniach eksperci wskazywali również na niską motywację seniorów. Część przedstawicieli najstarszego pokolenia twierdzi również, że Internet nie jest im do niczego potrzebny i został on stworzony na potrzeby młodych.

Mapa cyfrowego świata dla seniorów 

„Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie” to najnowsza publikacja Fundacji Digital Poland, która premierę ma w piątym dniu festiwalu. Powstał po to, aby pokazać wszystkim seniorom, że są w stanie nauczyć się korzystania z Internetu. Znajdą w nim wskazówki, jak korzystać z e-maila do komunikacji z bliskimi oraz stron internetowych. Przewodnik to także najlepsze porady dotyczące obsługi smartfonów.

– To rewolucyjny projekt. Do tej pory żadna organizacja nie przygotowała poradnika, który w sposób prosty i kompleksowy tłumaczyłby seniorom, jak mogą korzystać z Internetu. Internet może umożliwić im bezpieczną komunikację z najbliższymi, zarezerwowanie wizyty u lekarza, opłacenie rachunków, sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów czy też zrobienie zakupów – tłumaczy Nell Przybylska z Fundacji Digital Poland.

Dzięki tej wyjątkowej publikacji seniorzy mogą liczyć na wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnej społeczności. Osoby starsze często padają ofiarą internetowych oszustów. Przewodnik pomaga im dowiedzieć się jak w prosty sposób unikać groźnych sytuacji i bezpiecznie poruszać się w cyfrowej przestrzeni. Nie zabrakło w nim także treści edukacyjnych, z których dowiedzą się, jak załatwiać codzienne sprawy online bez wychodzenia z domu czy płacić online oraz z użyciem telefonu. Bezpłatną wersję PDF można za darmo pobrać ze strony Festiwalu Cyfryzacji, na samym końcu tego artykułu.

Wirtualny świat dla wszystkich  

„Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie” swoją premierę ma 5 października, w trakcie Festiwalu Cyfryzacji, który ruszył już 1 października i potrwa aż 10 dni. To największa inicjatywa edukacyjno-technologiczna w Polsce, której głównym celem jest przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. To czas, kiedy każdy może wejść do cyfrowego świata, poznać z bliska najbardziej innowacyjne miejsca w kraju i zobaczyć, gdzie rodzą się technologie. Epidemia na zawsze zmieni świat, jaki znamy. Nowa cyfrowa rzeczywistość na dobre zagościła w naszej codzienności. Dlatego tak ważne jest zrozumienie innowacji i czerpanie z możliwości oferowanych przez nowe technologie w naszym życiu. Festiwal Cyfryzacji jest dla wszystkich, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w cyfrowym świecie. Każdy niezależnie od wieku i pochodzenia, powinien mieć możliwość korzystania z najnowszych cyfrowych rozwiązań. To okazja do przełamania strachu przed nowymi technologiami takimi jak 5G. Możliwość darmowego zdobywania przydatnych umiejętności i skorzystania z mocy internetowych zniżek.

Pobierz przewodnik!

Przewodnik do pobrania ze stron organizatora festiwalu cyfryzacji pod tym adresem -> kliknij ten link lub wpisz digitalpoland.org/publikacje w swojej przeglądarce internetowej.

Rodzaj treści: Artykuł, Poradnik,
Autor wpisu / Partner wpisu: Piotr Mieczkowski / Fundacja Digital Poland