17 października, 2023

Poradnik tworzenia zdjęć z programem Midjourney

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją przygodę z Midjourney i stworzyć pierwsze grafiki dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI), to jesteś we właściwym miejscu. Przewodnik ten został stworzony, aby krok po kroku wprowadzić Cię w świat Midjourney, zaczynając od zakładania konta, przez zapoznanie się z platformą Discord, a kończąc na stworzeniu Twoich pierwszych wizualizacji. Dzięki temu przewodnikowi możesz stworzyć swoje arcydzieła i następnie wziąć udział w 4. edycji konkursu Digital Ars w kategorii No Code!.

W naszym przewodniku nie skupiamy się tu na wszystkich możliwościach programu, ale skoncentrujemy się na podstawach, abyś mógł z łatwością rozpocząć swoją podróż w świecie grafiki wspomaganej sztuczną inteligencją.

Nasz przewodnik został napisany na podstawie wersji 5.2 programu Midjourney.

Czym jest Midjourney?

Midjourney jest jednym z pionierów w dziedzinie łączenia sztucznej inteligencji z wizualizacją, wyznaczając nowe kierunki w świecie grafiki i wizualizacji. Jego moc tkwi w technologii generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), która przekształca zapytania tekstowe (tzw. prompty) w wizualizacje zapierające dech w piersiach.

Kluczem do tej magicznej transformacji są prompty, czyli specjalnie dobrane słowa czy frazy, które są podawane przez użytkownika. Następnie algorytm interpretuje te słowa i przekształca je w grafikę.

Co ważne, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu grafiki, ani też poświęcać godzin na zrozumienie skomplikowanego interfejsu, jak ma to miejsce w narzędziach takich jak Adobe.

Chociaż Midjourney jest znaczącym graczem na polu rozwiązań tworzących grafiki dzięki promptom to istnieją też inne zaawansowane programy o podobnych funkcjach, takie jak DALL-E3. Wszystkie one wskazują na rozpoczęcie nowej erę w sektorze kreatywnym, gdzie słowa i obrazy splatają się w doskonałej harmonii, dając początek nowej symfonii wizualnych przeżyć. Dziś każdy może być artystą!

Czy Midjourney jest dostępne za darmo?

Tak, Midjourney udostępnia użytkownikom darmową wersję próbną, która pozwala na wygenerowanie do 25 promptów. Jednakże, mimo tej bezpłatnej opcji, warto rozważyć przejście na płatny plan abonamentowy.

Użytkownicy korzystający z wersji próbnej mogą doświadczyć niższego priorytetu w stosunku do subskrybentów płatnych planów. Niejednokrotnie, po próbie generowania obrazu, pojawia się komunikat: „Przepraszamy, ale z powodu dużego zapotrzebowania nie możemy w tej chwili udostępnić bezpłatnej wersji próbnej. Aby kontynuować, subskrybuj Midjourney”.

Poradnik Midjourney - przykład przeciążenia serwera

Ceny miesięcznych subskrypcji mieszczą się w przedziale od 10 do 120 dolarów, natomiast roczne plany oferowane są w cenach od 8 do 96 dolarów. Podane ceny nie zawierają VAT.

W jakim języku jest program Midjourney?

Program Midjourney aktualnie obsługuje jedynie język angielski. Mimo braku wsparcia dla języka polskiego, korzystanie z niego może być ułatwione dzięki nowoczesnym tłumaczom internetowym, takim jak DeepL. Pomogą one w zrozumieniu interfejsu oraz formułowaniu zapytań w języku angielskim.

Czy mogę korzystać z Midjourney na smartfonie?

Tak, możesz korzystać z Midjourney na telefonie, korzystając z aplikacji Discord dostępnej na iOS i Androida.

Od czego zacząć?

Aby skorzystać z Midjourney, nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze. Wszystko odbywa się przez przeglądarkę internetową. Sam proces rozpoczyna się od założenia konta. Aby to zrobić odwiedź stronę midjourney.com

Poradnik midjourney - pierwsza strona witająca użytkownika

Kliknij przycisk „Join The Beta” znajdujący się w prawym dolnym rogu strony, a następnie kliknij „Przejdź do Discorda”.

Discord to platforma komunikacyjna, która pozwala użytkownikom na prowadzenie rozmów tekstowych, głosowych oraz wideo. Została pierwotnie stworzona dla graczy, ale szybko zyskała popularność wśród różnych społeczności i grup zainteresowań. Umożliwia tworzenie tzw. serwerów, które są prywatnymi lub publicznymi przestrzeniami do komunikacji, gdzie można tworzyć różne kanały tematyczne. Dzięki tej platformie można łatwo dzielić się wiadomościami, plikami oraz organizować spotkania i wydarzenia w ramach wybranej społeczności. To właśnie na platformie Discord generowane są zdjęcia i to tutaj możesz je oglądać i modyfikować. Zatem musisz stworzyć na konto na Discord.

W trakcie tego szkolenia nauczysz się tworzyć własny serwer, który posłuży Ci do rozmów ze znajomymi. Następnie przeprowadzimy Cię przez proces dołączania do serwera Midjourney, dzięki czemu będziesz mógł generować obrazy.

Poradnik midjourney - uruchomienie discorda

Jeśli nie masz konta, kliknij „Zarejestruj się” na dole strony.

Poradnik midjourney - zakładanie konta na discord

Uzupełnij wszystkie pola, potwierdź Warunki Korzystania z Usługi oraz Politykę Prywatności Discorda, a następnie kliknij „Kontynuuj”.

Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem, przejdź przez proces weryfikacji. Zazwyczaj konieczne jest zaznaczenie obrazów przedstawiających określone elementy, np. samochody bez dachu, pasy czy sygnalizatory świetlne. Po zaznaczeniu odpowiednich zdjęć, kliknij przycisk „Weryfikuj”.

Kolejnym krokiem jest stworzenie własnego serwera na Discordzie. Kliknij „Stwórz swój własny Discord”, a potem wybierz opcję „Dla mnie i znajomych”. Możesz też pominąć to pytanie i przejść dalej.

Poradnik midjourney - utwórz pierwszy serwer discorda

W tej części możesz dostosować swój serwer do własnych potrzeb: nadaj mu nazwę i dodaj zdjęcie, jeśli masz taką ochotę. Gdy skończysz, kliknij „Stwórz”.

W kolejnym etapie masz opcję kliknięcia „Pomiń”, po czym wybierz „Zabierz mnie na mój serwer”.

Teraz zaloguj się na swoją skrzynkę mailową i potwierdź adres e-mail, po czym kliknij „Przejdź do Discorda”.

Poradnik midjourney - e-mail discord zweryfikowany

Oto jak prezentuje się Twój nowy serwer w Discordzie. Teraz możesz zaprosić na niego swoich znajomych i korzystać z Discorda do rozmów. Jeśli zechcesz, możesz także dołączyć do serwera Midjourney, by generować grafiki.

Poradnik midjourney - witaj na swoim serwerze discord

Aby dołączyć do serwera Midjourney, kliknij zielony plusik w lewym górnym rogu strony, a następnie wybierz „Dołącz do serwera” na szarym pasku u dołu ekranu.

Poradnik midjourney - szukanie serwera na discord

Wklej link zaproszenia – https://discord.com/invite/midjourney – w szare pole, a potem kliknij „Dołącz do serwera”. Możesz także wyszukać serwer Midjourney samodzielnie.

Jeśli wybrałeś opcję wyszukiwania, wpisz „Midjourney” w pole wyszukiwania i potwierdź klawiszem enter.

Zobaczysz listę kanałów związanych z Midjourney. Wybierz oficjalny serwer Midjourney z góry listy i kliknij „#Getting Started”.

Po otwarciu Discorda, kliknij w niebieską ramkę u góry „Dołącz do Midjourney” i przejdź przez proces weryfikacji.

Gratulacje! Jesteś teraz członkiem serwera Midjourney. Aby rozpocząć tworzenie obrazów, kliknij niebieski przycisk na dole oznaczony jako „Do dzieła”.

Po rejestracji i dołączeniu do serwera Midjourney, w ramach darmowej wersji próbnej masz możliwość wygenerowania około 25 promptów bez dodatkowych opłat. Warto jednak zaznaczyć, że czasami, ze względu na duże obciążenie serwerów, darmowa wersja próbna może być chwilowo niedostępna. W takiej sytuacji warto spróbować później albo rozważyć zakup subskrypcji. Koszt subskrypcji miesięcznej waha się od 8 do 120 dolarów netto, w zależności od wybranego planu.

Jak nawigować po serwerze Discord?

Zauważysz ikonę przypominającą łódkę na białym tle po lewej stronie ekranu – to serwer Midjourney. Kliknij w nią. Następnie skieruj uwagę na sekcję oznaczoną jako “NEWCOMER ROOMS”.

Pierwszy kanał pod tym napisem to „newbies”. Jest to miejsce dedykowane osobom, które są nowe w środowisku Midjourney. Nasz kanał nosi oznaczenie „newbies – 103”, ale warto zaznaczyć, że numer kanału może się różnić. Wybierz więc kanał pierwszy od góry na liście.

Kiedy wejdziesz na kanał Midjourney (w naszym przypadku to #newbies-103), zauważysz, że to miejsce, w którym użytkownicy tworzą swoje prompty i zdjęcia. Nie jesteś tu sam. Centralna część ekranu prezentuje obrazy generowane przez sztuczną inteligencję w odpowiedzi na zapytania innych użytkowników. Możesz przełączać się między kanałami po lewej stronie i obserwować prace innych osób. Jest to świetne miejsce do czerpania inspiracji i uczenia się od społeczności.

W centralnej części ekranu zobaczysz wpisy użytkowników. Każdy wpis zawiera zapytanie (prompt), cztery grafiki, nazwę użytkownika oraz kilka przycisków pod obrazkiem. U dołu ekranu znajdziesz pasek do wprowadzania tekstu, który rozpoczyna się od znaku „+”. W tym miejscu możesz wprowadzać swoje prompty.

Objaśnienie funkcji przycisków pod obrazkami:

 • U (1,2,3,4) – „Upscale”: Te przyciski służą do wyróżnienia konkretnego obrazu z siatki. Ułatwiają pobranie grafiki oraz dają dostęp do narzędzi edycji i generowania.
 • V (1,2,3,4) – „Version”: Za pomocą tych przycisków można stworzyć wariacje na podstawie wybranego obrazu. Naciśnięcie jednego z nich generuje nowy zestaw obrazów, utrzymany w stylu oryginalnego.
 • Kółko na niebieskim tle – „Re-roll”: Pozwala na stworzenie całkowicie nowego zestawu czterech grafik.

Po wybraniu konkretnego obrazu za pomocą przycisku „U”, pod grafiką pojawią się dodatkowe opcje, umożliwiające dalszą interakcję z wyróżnionym obrazem.

 • Vary (Strong, Subtle): Pozwala na generowanie mocniejszej lub subtelniejszej odmiany wybranego obrazu poprzez stworzenie nowej siatki czterech wariantów.
 • Vary (Region): Umożliwia zaznaczenie konkretnego obszaru na grafice, który ma zostać zmodyfikowany.
 • Zoom Out (2x, 1,5x): Generuje obraz oddalony o wskazany współczynnik. Zawartość oryginalnej grafiki pozostaje niezmieniona.
 • Custom Zoom: Daje możliwość modyfikacji prompta, po czym generuje cztery nowe wersje obrazu uwzględniające wprowadzone zmiany w tekście.
 • Niebieskie strzałki: Te przyciski pozwalają rozszerzyć grafikę w określonym kierunku, zachowując jednocześnie oryginalną treść obrazu. Nowa grafika jest generowana na podstawie dostarczonych wskazówek oraz oryginalnego obrazu.
 • Czerwone serce – „Ulubione”: Oznacz swoje ulubione obrazy, aby łatwiej odnaleźć je później w Midjourney.
 • Web: Otwiera wybrany obraz w twojej galerii na stronie Midjourney.com.

W prawym górnym rogu zauważysz ikonę skrzynki odbiorczej. Klikając w nią i wybierając „Wzmianki”, zyskasz dostęp do grafik generowanych na podstawie Twoich promptów.

Gdzie znajdę moje zapisane grafiki?

Wszystkie grafiki, które zapisujesz przy użyciu przycisku z czerwonym sercem, są gromadzone w jednym miejscu – na stronie Midjourney.

Aby je przeglądać – otwórz nową kartę w przeglądarce i przejdź do Midjourney. Kliknij „Sign In” w dolnym prawym rogu strony.

W kolejnym kroku bot Midjourney poprosi o dostęp do Twojego konta Discord. Zatwierdź dostęp, klikając „Autoryzuj”.

Po autoryzacji zostaniesz przekierowany na stronę główną Midjourney, gdzie będziesz miał dostęp do wszystkich Twoich ulubionych grafik. Możesz je również łatwo pobrać na swój komputer. Teraz możesz swobodnie przeglądać i zarządzać swoimi ulubionymi projektami w Midjourney.

Jak subskrybować płatną wersję programu Midjourney?

Możesz subskrybować Midjourney zarówno na Discordzie, jak i na oficjalnej stronie programu.

Subskrypcja przez Discord
Sposób 1:

Gdy bezpłatna wersja jest niedostępna, zobaczysz odpowiedni komunikat.

Aby przejść do subskrypcji, kliknij zielony przycisk „Subscribe”.

Następnie wybierz „Manage Account”, zaznacz „Ufaj od teraz…” i kliknij „Odwiedź stronę”, potwierdzając swoją tożsamość.

Wybierz swój plan, na górze możesz wybrać pomiędzy planem rocznym oraz miesięcznym (ceny nie zawierają VAT).

Uzupełnij wszystkie pola i naciśnij  „Subskrybuj”. Po przetworzeniu płatności możesz zacząć korzystać z programu według wybranego planu.

Sposób 2:

Wprowadź „/subscribe” w pole tekstowe na Discordzie i naciśnij Enter.

Następnie postępuj według kroków 3-5 z Sposobu 1

Subskrypcja przez Midjourney

Zaloguj się na swoje konto przez Midjourney i kliknij zielony przycisk „Purchase Plan”.

Wybierz preferowany plan, kliknij „Subscribe” przy wybranym planie i finalizuj zakup.

Jak anulować subskrypcję Midjourney?

Anulowanie subskrypcji wejdzie w życie po zakończeniu bieżącego cyklu rozliczeniowego.

Przejdź do midjourney.com/account/ na komputerze lub urządzeniu mobilnym i zaloguj się. W zakładce „Manage Subscription” kliknij „Cancel Plan”.

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz także aktualizować swoją subskrypcję.

Jak tworzyć grafiki w Midjourney na Discordzie?

Wejdź w interakcję z botem Midjourney na Discordzie za pomocą poleceń. Te polecenia są kluczem do tworzenia oszałamiających obrazów, dostosowywania ustawień, monitorowania twojego profilu i wielu innych funkcji.

Oto kilka podstawowych poleceń, które przydadzą Ci się w podróży z Midjourney:

 • /imagine – to Twoje narzędzie do tworzenia wizualizacji. Po prostu dodaj opis, a Midjourney przekształci go w grafikę.
 • /help – szukasz wskazówek lub potrzebujesz pomocy? To polecenie dostarczy Ci potrzebnych informacji.
 • /ask – jeśli masz pytania specyficzne dotyczące funkcjonalności bota Midjourney, to jest miejsce, gdzie znajdziesz odpowiedzi.

Korzystając z tych poleceń, otworzysz przed sobą cały świat kreatywnych możliwości.

Generowanie obrazu za pomocą polecenia „/imagine”:

Wpisz „/imagine” w pole wiadomości Discorda.

Kliknij pole „/imagine prompt” i wprowadź opis obrazu (prompt), np. „logo for pet shop”.

Uwaga: Przed wygenerowaniem jakichkolwiek obrazów, Midjourney Bot poprosi Cię o zaakceptowanie Warunków Korzystania z Usługi . Aby kontynuować tworzenie obrazu, musisz zaakceptować te warunki.

Obserwowanie procesu generowania obrazów: Po wprowadzeniu prompta rozpocznie się proces tworzenia obrazu. Możesz śledzić postępy w czasie rzeczywistym. Na przykład, jeśli widzisz, że obrazy są gotowe w 46%, oznacza to, że proces jest w trakcie i jeszcze się nie zakończył.

Otrzymywanie powiadomień o gotowych obrazach: Gdy generowanie osiągnie 100%, otrzymasz powiadomienie o nowej wiadomości. Twoja grafika pojawi się w strumieniu obrazów razem z grafikami innych użytkowników.

Jak szybko odnaleźć wygenerowaną grafikę: Aby szybko znaleźć swój obraz, przejdź do skrzynki odbiorczej i wybierz zakładkę „Wzmianki”. Kliknij „Skocz”, aby zostać przeniesionym bezpośrednio do swojego projektu.

W chwili tworzenia tego poradnika (październik 2023 r.), Midjourney nie radzi sobie z napisami. Możesz później poprawić je w programach graficznych, takich jak Canva.

Modyfikacja i zapisanie obrazu:

Kliknij przycisk „U2” (lub inny numer odpowiadający wybranej grafice) by powiększyć obraz.

Wykorzystaj dostępne przyciski pod grafiką do modyfikacji. Szczegóły działania przycisków znajdziesz w dziale „Jak się poruszać po Discordzie”.

Teraz masz możliwość modyfikacji wygenerowanego obrazu, zapisania go bezpośrednio na Twoim koncie w Midjourney oraz przeglądania go w Twojej galerii na stronie midjourney.com.

Po oznaczeniu grafiki czerwonym serduszkiem, zostaje ona automatycznie dodana do Twoich ulubionych na Midjourney. Jeżeli nie widzisz jej od razu w galerii, spróbuj odświeżyć stronę.

Po wybraniu i kliknięciu w ulubiony projekt, obraz się powiększy. Aby zapisać go na swoim dysku, wystarczy kliknąć w ikonę w kształcie dyskietki.

Jeśli korzystasz z Discorda, istnieje dodatkowy sposób zapisu obrazu. Wystarczy wybrać interesujące Cię zdjęcie, następnie kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję „Zapisz grafikę jako…”.

Powróćmy do wcześniejszych grafik, które przedstawiały logo sklepu zoologicznego. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądałyby inne warianty drugiej grafiki, postępuj następująco: wróć do oryginalnego zestawu czterech grafik i wybierz opcję „V2” dla drugiego obrazu. W ten sposób zobaczysz inne propozycje przygotowane przez Midjourney dla tego konkretnego wzoru.

Klikając w wygenerowany zestaw grafik, masz możliwość przyjrzenia się im bliżej w powiększeniu. Jeśli chcesz zobaczyć je w pełnym rozmiarze, wystarczy wybrać opcję „Otwórz w przeglądarce”, a grafiki zostaną wyświetlone na pełnym ekranie w nowej karcie przeglądarki.

Wskazówka: Podczas tworzenia logo warto zwrócić uwagę na format wektorowy. Aby uzyskać taki efekt w Midjourney, wystarczy dodać do prompta frazę „vector”, na przykład: „logo for pet shop, vector”.

Proporcje w Midjourney

Domyślnie Midjourney tworzy grafiki w proporcji kwadratowej 1:1. Jeżeli chcesz uzyskać obraz w innych proporcjach, możesz to zdefiniować w promptcie używając flagi „–ar”, a następnie podać żądane proporcje, na przykład: „–ar 7:4”.

Aby zobaczyć, jak działają różne proporcje w Midjourney, możemy przetestować to na konkretnym przykładzie. Wchodząc w pole tekstowe, wpisujemy komendę „/imagine”, a następnie w sekcji przeznaczonej na prompt wprowadzamy: „funny ginger cat with red balloon, –ar 7:4”.

Następnie potwierdzamy wprowadzenie za pomocą klawisza „Enter”. W efekcie otrzymamy obraz przedstawiający rudo-białego kota z czerwonym balonem, wygenerowany w proporcjach 7:4.

Eksperymentowanie z różnymi promptami i proporcjami w Midjourney pozwala na odkrycie pełnego potencjału narzędzia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów różnych promptów i proporcji:

Jak można zauważyć, Midjourney to potężne narzędzie, zdolne do tworzenia różnorodnych i unikalnych grafik. Przedstawiliśmy Ci jedynie podstawy tego, co jest możliwe, ale prawdziwa magia rozpoczyna się, gdy zaczynasz eksplorować swoją kreatywność.

Zachęcamy do głębszego zanurzenia się w możliwości programu. Zacznij od prostych promptów, obserwuj, jak narzędzie reaguje na Twoje polecenia. Stopniowo dodawaj szczegóły, zmieniaj słowa kluczowe, baw się proporcjami i efektami. Pozwól sobie na błędy, z nich często rodzą się najciekawsze kreacje!

Pamiętaj, że każde narzędzie jest tak dobre, jak umiejętność osoby z niego korzystającej. Dlatego eksperymentuj, ucz się na błędach i nieustannie rozwijaj swoje umiejętności w zakresie korzystania z Midjourney. To prawdziwa podróż odkrywania i tworzenia, która czeka na Twoje kolejne kroki. Zacznij teraz i odkrywaj nieskończone możliwości kreacji! I pamiętaj, możesz zgłosić swoje prace w ramach 4. edycji konkursu Digital Ars.

 

Rodzaj treści: Artykuł, Poradnik,
Autor wpisu / Partner wpisu: