Pandemia uwidoczniła tragiczną sytuację w polskiej ochronie zdrowia, o której medycy alarmują od lat. W kraju brakuje lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Problem niedoboru kadr medycznych, a także poprawę dostępności do lekarzy może rozwiązać sztuczna inteligencja, która coraz skuteczniej pomaga pracownikom medycznym w opiece nad pacjentami.
Sztuczna inteligencja jest fenomenem, który zaczyna coraz bardziej zmieniać naszą rzeczywistość. Rozwiązania wykorzystujące zaawansowane interpretowanie danych są już wykorzystywane w sektorze finansowym, handlowym czy w działalności marketingowej. Ułatwiają i przyśpieszają pracę analityczną, pozwalając ludziom skupić się na najważniejszych zadaniach. Z tych względów AI coraz szerzej zaczyna być wykorzystywana także w ochronie zdrowia.
Polityka publiczna wspiera AI
Korzyści związane z wykorzystaniem AI dostrzega Unia Europejska. W tym roku Rada przyjęła konkluzje, w których podkreśla znaczenie stymulowania rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji, a Komisja opublikowała regulacje dotyczące jej etycznego wykorzystywania.
Działania w tym zakresie podejmowane są także w naszym kraju – w styczniu rząd przedstawił założenia programu „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji”. Pojawia się w niej wątek przyszłości AI i jej zastosowania w ochronie zdrowia. Perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w systemach ochrony zdrowia są ogromne. By skutecznie przejść od słów do czynów potrzebny jest dokładny plan działania, który uwzględniać będzie potrzeby i specyfikę branży medycznej.
Sztuczna inteligencja, prawdziwe korzyści
Sztuczna inteligencja ma transformacyjny wpływ na sektor medyczny w różnych jego obszarach. Wbrew obawom niektórych pacjentów, zachodząca zmiana nie oznacza, że niebawem leczyć ich będzie komputer. To wciąż człowiek odgrywać będzie kluczową rolę w procesie opieki zdrowotnej. Pracownicy medyczni otrzymają jednak potężnego sprzymierzeńca, który ułatwiać im będzie wykonywanie codziennych obowiązków.
Możliwości zastosowania AI w medycynie są bardzo szerokie. Zacząć należy od rozwiązań wspierających organizację i administrowanie szpitalem czy nawet całym systemem ochrony zdrowia i finansowania świadczeń. Narodowy Fundusz Zdrowia chwalił się niedawno, że zaczął już wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji do wychwytywania różnych obszarów ryzyk. Zamierza też wykorzystywać dane do działań profilaktycznych, bo definiować ścieżki pacjenta i na ich podstawie starać się przewidywać konkretne ryzyka zdrowotne.
Kolejny obszar, z którym już dziś możemy mieć styczność, to wstępna diagnostyka. Aplikacje w naszych smartfonach mogą gromadzić podstawowe informacje o stanie zdrowia – wadze, pulsie, czasie snu itp. W połączeniu z zintegrowanymi wyrobami medycznymi są źródłem coraz bardziej wiarygodnych danych.
Sztuczna inteligencja może też bezpośrednio uratować nam życie pomagając lekarzom przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Kolejne badania potwierdzają, że świetnie sprawdza się przy diagnostyce obrazowej, gdzie np. wykrywa raka płuca szybciej od radiologów i popełnia mniej błędów.
State of Polish AI
Fundacja Digital Poland po raz kolejny postanowiła sprawdzić stan krajowego ekosystemu AI – również w branży medycznej. Digital Poland zaprasza do wypełnienia ankiety State of Polish AI, która pozwoli stworzyć raport przedstawiający stan sztucznej inteligencji w Polsce. Badanie skierowane jest do firm i instytucji wykorzystujących AI w swoich produktach, usługach, czy prowadzących badania w tym zakresie (np. instytuty naukowe). Formularz jest dostępny do 19 lutego i można wypełnić go tutaj.
Autor wpisu / Partner wpisu:
TGR