19 maja, 2022

Taka noc zdarza się raz w roku. Noc Innowacji już 22 października

Autonomiczne auta, wertykalne rolnictwo, sztuczna inteligencja – dzięki tym wynalazkom miliony ludzi będą mogły żyć wygodniej, zdrowiej i bardziej ekologicznie. Jak urzeczywistnić tę wizję? Sukces nie zależy tylko od rozwoju nowych technologii. Prawdziwa siła innowacji tkwi w ludziach – podkreśla Dominika Banaszkiewicz, dyrektor Digital Festival. Dlatego w trakcie tegorocznej edycji Nocy Innowacji na własne oczy sami mogą przekonać się, jak cuda techniki zmieniają nasz świat.  

Prawdziwa siła innowacji tkwi w ludziach

Przez ostatnie dwa lata – choć proces cyfrowej transformacji rozpoczął się dużo wcześniej – przekonaliśmy się, jaka siła drzemie w innowacyjności oraz nowych technologiach. To właśnie one stały się poduszką bezpieczeństwa w trudnych czasach pandemii, a teraz ułatwiają pomoc niesioną ogarniętej wojną Ukrainie. Konieczność tworzenia innowacji nabrała strategicznego znaczenia. Sieci 5G, sztuczna inteligencja i robotyzacja – każdego dnia technologiczne wynalazki wspierają rozwój gospodarczy i społeczny.   

Polska znajduje się w drugiej dziesiątce unijnych gospodarek, które inwestują w rozwój innowacji, jednak wciąż mocno odbiegamy od państw wysokorozwiniętych. W najnowszej edycji prestiżowego rankingu Global Innovation Index zajęliśmy 40 miejsce. Co prawda nie brakuje nam wiedzy oraz kapitału badawczego, ale wciąż odstajemy pod względem infrastruktury i zaawansowania rynku. By sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest współpraca oraz promocja naukowych dokonań wśród społeczeństwa. Dlatego w ramach największej inicjatywy edukacyjno-technologicznej Digital Festival po raz czwarty odbędzie się Noc Innowacji. To dwadzieścia cztery godziny wypełnione spotkaniami z przedstawicielami najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków naukowych i biznesowych w kraju.  

Wszyscy boimy się tego, czego nie rozumiemy. Organizując festiwal myślimy o osobach, które o sztucznej inteligencji, robotach czy sieciach 5G mogą przelotnie usłyszeć w telewizji lub przeczytać w internecie. To nie zawsze dobre źródło informacji. Noc Innowacji to szansa, aby realnie dotknąć technologii. Rozmowa z robotem, zabawa w okularach VR, stworzenie wydruku 3D – to wszystko umożliwiają partnerzy inicjatywy podczas organizowanych wydarzeń. Tak bliskie spotkania z innowacjami pozwalają zrozumieć ich działanie oraz przełamać barierę strachu – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w fundacji Digital Poland.  

Technologia bez dystansu   

Innowacje często kojarzą się z futurystycznymi wynalazkami ukrytymi za szybami podziemnych laboratoriów. Festiwalowa inicjatywa pozwala zmienić to myślenie Prawdziwa siła innowacji tkwi w ludziach. Rodzą się one z ich pomysłów i są odpowiedzią na ich potrzeby. Dlatego chcemy skracać dystans pomiędzy nowymi technologiami, a ich użytkownikami – tłumaczy Dominika Banaszkiewicz, dyrektor Digital Festival.  

Przez cztery lata inicjatywa zgromadziła ponad dwustu partnerów, a w organizowanych przez nich wydarzeniach wzięło udział kilka tysięcy uczestników. Do Nocy Innowacji przystąpiło również 40 miast w całej Polsce. 

Sukces Nocy Innowacji jest dowodem na to, że Polacy są ciekawi nowinek technologicznych. Mamy gigantyczny potencjał, o czym świadczą nasze historyczne dokonania. Lampa naftowa, kamizelka kuloodporna, czy hologram to wynalazki polskich naukowców. Chcemy zainspirować młodych do podążania ich ścieżką i rozbudzić gen innowacyjności, który z pewnością mają dodaje dyrektor Digital Festival.  

Zobacz relację z Digital Festival 2021 

Pokaż światu swoje innowacje! 

Noc Innowacji to idealna okazja dla uczelni, parków technologicznych, firm oraz centrów badawczo-rozwojowych, aby zaprezentować swoje osiągnięcia.  

Chociaż od Doliny Krzemowej dzielą nas tysiące kilometrów, polscy przedsiębiorcy oraz uczelnie również tworzą innowacje na skalę światową i kreują przyszłość cyfrowej sceny/świata. Na lokalnym rynku powstaje wiele ciekawych technologicznych projektów, które warto promować. Taki właśnie cel ma Noc Innowacji – podkreśla Dominika Banaszkiewicz.  

Na stronie Digital Festival znajduje się formularz partnerski, poprzez który można zgłosić swoje wydarzenie. Udział w inicjatywie jest w pełni bezpłatny dla organizatorów i uczestników. 

Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do formularza

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Paulina Szkoła /