3 sierpnia, 2020

Telemedycyna, czyli szansa na lepszą opiekę i skuteczną walkę z pandemią

Ostatnie miesiące wymagały od nas dostosowania się do realiów nowej rzeczywistości, w której kontakt z drugim człowiekiem oraz swobodne poruszanie się w przestrzenni publicznej zostały nagle ograniczone. Z pomocą przyszła technologia umożliwiając nam zdalną pracę, naukę, zakupy, a nawet spotkania towarzyskie bez wychodzenia z domu. Nowe technologie znalazły zastosowanie również w medycynie, sprawiając, że o zdrowie mogliśmy dbać jak zwykle – nawet w tych niezwyczajnych czasach.

Obecnie głównym zagrożeniem, z jakim zmaga się globalna społeczność, jest koronawirus. Nie oznacza to jednak, że pozostałe choroby oraz towarzyszące nam na co dzień dolegliwości zniknęły. Pacjenci wciąż wymagają specjalistycznej opieki. Niestety panująca sytuacja znacznie ograniczyła dostęp do usług medycznych i kontakt z lekarzami. Rozwiązaniem, które może pomóc rozwiązać problemy wszystkich pacjentów, jest telemedycyna. To dziedzina, której rozwój umożliwia świadczenie zdalnej opieki medycznej przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Pozwala na zdalne wizyty lekarskie bez opuszczania domu i narażania się na zbędny kontakt w poradniach lekarskich. Dziś dzięki innowacyjnym metodom, możemy opowiedzieć lekarzom o swoich dolegliwościach oraz usłyszeć odpowiednią diagnozę. Możliwe jest również przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych przy użyciu zdalnie sterowanych robotów.

Bezpieczniejszy i szybszy dostęp do specjalistów 

Podczas pandemii w niektórych przypadkach stała się najbezpieczniejszą alternatywą, która nie naraża pacjentów na możliwość zarażenia się COVID 19, jednocześnie umożliwiając dostęp do niezbędnej pomocy. Jednak największą korzyścią wynikającą z powszechnego zastosowania telemedycyny jest jej dostępność. Brak specjalistów to problem, z którym zmaga się każda służba zdrowia. Mocno ograniczona dostępność lekarzy skutkuje wydłużeniem czasu oczekiwania na wizytę przez pacjentów. Jest to szczególnie uciążliwe dla mieszkańców małych miejscowości. Wizyty online stwarzają szansę na przyjęcie większej liczby osób w tym samym czasie oraz dotarcie do pacjentów, dla których wizyta u lekarza często wiąże się z kilkugodzinną podróżą m.in. przez trudności w poruszaniu się bądź odległość od miejsca zamieszkania.

Cały artykuł przedstawiający korzyści płynące z zastosowania telemedycyny do przeczytania na stronie Na Fali Nauki.

Rodzaj treści: Artykuł,
Autor wpisu / Partner wpisu: Paulina Szkoła /