Długoterminowe plany ratowania gospodarki powinny wykorzystać możliwości, jakie daje technologia 5G – to myśl przewodnia płynąca ze spotkania ekspertów, którzy 16 kwietnia br. wzięli udział w webinarium “Infrastruktura sieci” zorganizowanym przez Executive Club. Panel prowadzony był przez Andrzeja Dulkę Prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
O konieczności ratowania gospodarki unijnej w dobie koronowirusa mówiła Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, i przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, przedstawiając w zeszłą środę strategię wyjścia z ograniczeń dla obywateli i funkcjonowania gospodarki wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Plany odmrażania gospodarki zaprezentowały też m.in. Czechy, Francja, Hiszpania czy Austria. Polski rząd również ogłosił w zeszły czwartek, że od 20 kwietnia rozpoczyna się nowy etap stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Odmrażanie gospodarki rząd zamierza przeprowadzić w czterech fazach. Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, każdy miesiąc lockdownu odejmie od dynamiki PKB Polski 2 pkt. proc. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodała, że jeden dzień wyłączenia polskiej gospodarki to koszt ok. 7 mld zł. Dlatego wdrożenie rozwiązań sieci 5G już w pierwszej fazie odmrażania gospodarki pozwoli na jak najszybsze odmrażanie i uratowanie gospodarki.
– Polska technicznie jest gotowa na wdrożenie infrastruktury 5G. Brakuje rozstrzygnięcia aukcji dot. częstotliwości co jest realizowane przez regulatora oraz daty startu ze strony operatorów – tłumaczy Aleksander Jakubczak, Dyrektor ds. rozwiązań 5G, Huawei Polska, podczas debaty Executive Club.
– Jeśli chodzi o szerszy kontekst, Europejski, to musimy wspomnieć o Toolboxie. To co dla nas jest istotne jako dostawcy, to bardzo konkretne określenie kryteriów wyboru.” – podkreślił Jakubczak. Klarowne i jednakowe dla wszystkich dostawców kryteria są najlepszym gwarantem, że nowopowstały system będzie optymalny. Huawei w Polsce przystąpił do inicjatywy prowadzonej przez Instytut Łączności, związanej z certyfikacją. „Jesteśmy gotowi udostępnić nasz sprzęt, nasze oprogramowanie do wglądu, bo chcemy przez tą certyfikację przejść. My nie mamy nic do ukrycia” – zaznaczył.
Paneliści zwrócili uwagę, że na tle innych państw Polska ma olbrzymią szansę wyprzedzić świat dzięki infrastrukturze 5G, korzystając z dobrych praktyk krajów, które w pierwszej kolejności dotknęła pandemia koronowirusa.
Pełne nagranie webinaru jest dostępne tutaj.