8 października, 2021

Managerowie przyszłości [PODCAST]

Digitalizacja skutecznie rewolucjonizuje nasz biznes, pracę, organizację i ich infrastruktury. Jak zmieniła się funkcja managera w tym cyfrowym świecie? Kim jest manager przyszłości? – Dzisiaj będąc managerem, trochę musimy być technologiami. Skończył się już czas technologów, którzy mają wykształcenie inżynieryjne. Zaczął się czas managerów technologów czyli osób, które rozumieją technologię – mówi w podcaście Forbes Polska dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 

Nell Przybylska, Fundacja Digital Poland: W tym roku przypada 100. Rocznica urodzin Stanisława Lepa. Krakowskie obchody odbędą się pod hasłem widziałem przyszłość. Czy tworząc swoje dzieła wiedział czy przypuszczał, że nowe technologie i cyfryzacja okażą się za chwilę ratunkiem, i dla wielu firm i ludzi, jedyną drogą przetrwania w czasie pandemii? 

Dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie: Czy Lem widział przyszłość? Ja myślę, że nie. Myślę, że nawet jej nie chciał widzieć. To znaczy, jak sobie przeczytamy taki utwór Summa technologiae, to jest to utwór, w którym Stanisław Lem troszkę ironizuje z futurologów, trochę ironizuje z futurystów i on tam tak naprawdę on mówi, że nie da się przewidzieć przyszłości do końca. Lem nie starał się przewidywać przyszłości. Lem starał się odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce człowieka w świecie nowych technologii. Stanisław Lem odpowiadał na miejsce człowieka w przestrzeni i ta jego wiedza, ona była tak silnie zakotwiczona w czasach, w których te książki pisał, że one rzeczywiście okazały się jako przewidujące przyszłość, ale nie to było jego założeniem, nie to było istotą. Czasami się zastanawiamy, skąd Lem wiedział o pewnych rozwiązaniach, ale musimy pamiętać o tym, że technologie, które dzisiaj są powszechne, na przykład laptop ze zwijanym ekranem albo sztuczna inteligencja, albo smartfony – funkcjonowały 30, 40 lat temu, albo były na poziomie prototypów, albo były jeszcze troszkę na poziomie samych idei, o których po prostu wiedział i on poszerzał koncepcje, które często istniały i nakładał na to jakąś taką nutkę człowieczeństwa. 

Do wysłuchania całej rozmowy zapraszamy na Forbes.pl, kliknij tutaj by odsłuchać.

Rodzaj treści: Podcast,
Autor wpisu / Partner wpisu: Nell Przybylska / Fundacja Digital Poland