Globalny program She’s Next, dzięki któremu Visa wspiera firmy prowadzone przez kobiety, od teraz działać będzie również w Polsce. W jego ramach przedsiębiorczynie będą mogły się starać o 5 grantów w wysokości 20 tys. zł oraz wsparcie doradcze. Zarejestrować się może każda właścicielka biznesu w Polsce, bez względu na pochodzenie.
She’s Next już w Polsce
Startując od 4 października 2022 r. Visa uruchamia w Polsce swój globalny program She’s Next, wspierający małe firmy prowadzone przez kobiety. Realizowany we współpracy z IFundWomen umożliwia polskim przedsiębiorczyniom i uchodźczyniom, które przebywają legalnie w Polsce, ubieganie się o jeden z pięciu grantów w wysokości 20 000 zł. Firmy otrzymają również mentoring i coaching przez rok, który wesprze ich rozwój. Zgłoszenia można składać do 10 listopada 2022 roku na stronie IFundWomen.com. Więcej informacji na blogu Visa.
– Visa pomaga doskonalić się przedsiębiorstwom i budować zaufanie, inwestując w innowacyjne, bezpieczne i szybkie systemy płatnicze, aby wspierać je w osiąganiu najlepszych wyników i adaptacji w obecnym otoczeniu gospodarczym. Mam więc nadzieję, że program She’s Next umożliwi przedsiębiorczyniom realizację ambitnych celów związanych z ich działalnością biznesową – dodaje Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.
Wsparcie dla przedsiębiorczyń
Wyzwania, przed którymi stają przedsiębiorczynie, są uniwersalne. She’s Next został uruchomiony w 2019 roku, by pomóc im je przezwyciężyć. Od tego czasu zyskał globalny zasięg, pomagając firmom należącym do kobiet w rozwoju ich biznesu dzięki grantom i wsparciu doradczemu, a także innowacyjnym narzędziom i rozwiązaniom płatniczym. Od 2020 roku Visa zainwestowała ponad 2,5 mln dolarów w granty i coaching dla przedsiębiorczyń poprzez program She’s Next na całym świecie, w tym w USA, Kanadzie, Indiach, Wietnamie, Egipcie, ZEA i Arabii Saudyjskiej[1]. W Europie został on uruchomiony m.in. w Irlandii, Łotwie, Szwecji i Danii.
– W Polsce wciąż istnieje dysproporcja w liczbie kobiet i mężczyzn prowadzących własne firmy, a pandemia jeszcze pogłębiła tę różnicę[2]. Kobiety świetnie sprawdzają się jako liderki, są odważne, elastyczne i potrafią dostosować się do zachodzących zmian. Liczę, że program okaże się dobrą okazją do podkreślenia ich roli i rozwijania kobiecej przedsiębiorczości, ponieważ wspieranie kobiet to inwestycja, która przynosi zwielokrotniony zwrot dla całej gospodarki. Wzmocnienie ich pozycji w biznesie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia równości płci, ograniczania ubóstwa i dalszego rozwoju gospodarczego sprzyjającego włączaniu osób, które z różnych powodów mają nieco trudniej – powiedziała Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa.
Jak zgłosić się do udziału w programie
Program grantowy She’s Next, realizowany we współpracy z IFundWomen, jest skierowany do biznesów zarządzanych przez przedsiębiorczynie w Polsce. Visa chce także wspierać firmy prowadzone z Polski przez uchodźczynie z Ukrainy i innych krajów.
Procedura zgłoszeniowa jest bardzo prosta. Aby wziąć udział w konkursie, przedsiębiorczynie będą mogły opisać historię swojej firmy, odnieść się do tego, co zainspirowało je do założenia biznesu, a także podkreślić, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień. Ponadto uczestniczki zostaną poproszone o przedstawienie pomysłu na wykorzystanie grantu na rzecz rozwoju swojej firmy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie IFundWomen.com. Aplikować można do 10 listopada 2022 roku.
[1] Dane Visa 2022.
[2] Raport z badania „Global Entrepreneurship Monitor Polska 2021” przeprowadzonego przez Global Entrepreneurship Research Association i Centrum Badań Marketingowych Indicator Sp. z o.o. na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2021 rok. http://www.parp.gov.pl